Na osmi hektarech půdy v hodonínské místní části Pánov vrcholí výsadba nového lesa, který nahradí les poničený před necelými dvěma lety tornádem. Lesnické oplocenky zaplní více než 50 000 sazenic borovice lesní a téměř 18 000 sazenic dubu letního. Obnova zničeného lesa bude až na menší dosadby hotová, řekla ČTK Helena Chrástková, která má péči o zeleň ve městě na starost. 

Tornádo v roce 2021 poničilo v Hodoníně 38 hektarů lesa. ,,Zalesňujeme celé území. Od podzimu 2021 do konce roku 2022 jsme nechali vysadit 80 000 lesnických sazenic, 4000 větších odrostků a 79 kusů vzrostlých alejových dřevin v příměstském lese v Bažantnici. Druhovou skladbu tam z velké části tvoří duby letní, které jsou doplněny javory, lípami a habry. Tedy přirozené druhy, které jsou původní. V Pánově vysazujeme převážně borovici lesní s podílem dubu letního. Borový les tam stál i před tornádem,“ sdělila Chrástková.

Doplnila, že nyní už je velká část výsadby hotová. V budoucnu jsou v plánu dosadby do určitých ploch, ne však v takovém rozsahu jako v uplynulých letech.

V Hodoníně býval vzrostlý smíšený les. „Už před tornádem město tvořilo projekt příměstského lesa, který stále pokračuje. Vznikající les bude sloužit jako místo, kde si lidé zasportují nebo odpočinou. Les má i svou velkou ekologickou funkci, kterou se nyní snažíme obnovit,“ dodala Chrástková.

Za loňský a předloňský rok se náklady na výsadbu sazenic, péči o ně a na výstavbu oplocenek blížily k 6,5 milionu korun. Město získalo na obnovu lesa příspěvek od ministerstva zemědělství a zhruba milionovou dotaci poskytl fond Pomoci při katastrofách výrobce a prodejce tabákových výrobků Philip Morris. Výsadbu alejových stromů včetně následné péče hradí nadace podnikatele Karla Komárka, do jehož skupiny KKCG patří hodonínská těžařská společnost MND. Zbytek výdajů platilo město.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekV Brně vzniká non-stop dispečink se sanitkami pro domácí zvířata
Další článekV národním parku v Čadu byli poprvé od roku 2004 pořízeny snímky lvů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno