Více než 300 stromů vysadili na jaře v Poodří ochránci přírody ze spolku Arnika a Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Studénka ve spolupráci se žáky místních základních škol. Nové duby, hrušně a vrby rostou na Novojičínsku v Jeseníku nad Odrou, Studénce a Bartošovicích. ČTK to sdělila mluvčí Arniky Kristýna Dušák.

Školáci vysázeli téměř dvě třetiny všech stromů. V terénu se naučili, co vše je ke správnému zasazení stromu potřeba. ,,Zásadní je už samotný výběr druhu. Například vrba roste rychle a potřebuje dostatek vláhy, dub naopak vyžaduje více prostoru a světla. Stromkům ve volné krajině je pak nutné zajistit také oporu a ochranu proti okusu zvěří,“ uvedla mluvčí.

Petr Libosvár z ČSOP Studénka uvedl, že během jarních výsadeb se více zaměřili na dosadbu přestárlých stromořadí kolem polních cest a vodních toků. ,,Například v Jeseníku nad Odrou jsme doplnili mladé doubky a staré odrůdy hrušní, které lemují polní cestu. Jsme rádi, že děti mají o práci na čerstvém vzduchu zájem, a doufáme, že si odnesou dobrý pocit ze zasazeného stromku, ke kterému se budou vracet třeba i se svými vlastními dětmi,“ uvedl Libosvár.

Výsadba je součástí pětiletého projektu na záchranu ohroženého brouka páchníka hnědého, který žije v dutinách stromů. Cílem projektu je obnovit pestrou krajinu bohatou na různé druhy živočichů a zároveň do ní vrátit původní odrůdy hrušní.

Jarní výsadby jsou u konce a spolky už nyní začínají plánovat ty podzimní. Dobrovolníci, kteří by se do výsadby chtěli také zapojit, najdou informace na internetových stránkách poodrizije.cz.

Předchozí článekStoletý Brazilec pracuje v jedné firmě už 84 let. Je světovým rekordmanem
Další článekDo odlehlých oblastí Malawi se elektřina dostala díky lokální solární elektrárně

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno