Český svaz ochránců přírody letos na jaře vykoupil v rámci kampaně nazvané Místo pro přírodu pozemky o rozloze 1,56 hektaru, například uvnitř jednoho z bývalých meandrů řeky Moravy. Cílem projektu je výkup pozemků v ohrožených přírodně cenných lokalitách, na které se ochránci snaží vracet různé druhy rostlin a živočichů. Peníze svaz vybírá ve veřejné sbírce, která byla spuštěna v roce 2003. Za celou dobu svaz vykoupil zhruba 180 hektarů pozemků, informoval koordinátor kampaně Jan Moravec.

Ochranáři vykupují pozemky, kterým hrozí akutní nebezpečí jako je vykácení lesa, odvodnění mokřadů nebo rozorání květnatých luk. V posledních letech se podle Moravce vybralo ročně zhruba dva až 2,5 milionu korun, do současnosti svaz vybral odhadem více než 25 milionů, řekl. Kampaň také podporuje takzvané pozemkové spolky, což jsou neziskové organizace, které o vykoupené pozemky pečují.

Foto: Jan Moravec.

Svaz za nejvýznamnější úspěch z letošního jara považuje nákup tří pozemků o výměře téměř jeden hektar nedaleko Bzence na jižní Moravě, kde usiluje o obnovu původní nivní louky v místech jednoho z bývalých meandrů řeky Moravy. V této lokalitě svaz vlastní již 11 hektarů. Nivních luk se v této oblasti podle ochránců přírody dochovalo již velmi málo. K přežití je potřebuje řada vzácných květin i ptáků a výkup pozemků je tak příležitost k obnově mizejícího biotopu.

Foto: Jan Moravec.

Zhruba třetinu hektaru letos ochránci také vykoupili v lokalitě Traviska, rovněž na jižní Moravě v oblasti Bílých Karpat. V těchto místech se rozkládá květnatá louka, kde se vyskytuje mnoho druhů orchidejí a dalších vzácných rostlin. O lokalitu se stará místní pozemkový spolek a podařilo se mu zde obnovit roky neudržovanou louku, která byla zarostlá křovinami.

Foto: Jan Moravec.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekUdělej to znovu! Přesně tam! Švédské popelnice svůdně povzbuzují občany, aby je plnili odpadky
Další článekU pramenů minerálek Mattoni 1873 vzniknou druhově rozmanité motýlí louky

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno