Ochránci přírody vykoupili více než hektarovou mokřadní louku na Táborsku. V lokalitě zvané Bradáčovské mokřady podle nich roste řada vzácných botanických druhů.

Jde například o suchopýr, vachtu trojlistou, orchidej prstnatec májový, mochnu bahenní, violku bahenní nebo starček potoční. ČTK to řekl koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Jan Moravec.

Bývalý vlastník o pozemky příliš nepečoval a samovolně zarůstaly. ,,Proto začal v loňském roce Pozemkový spolek pro přírodu a památky Podblanicka při ČSOP jednat s vlastníky pozemků o nějaké formě záchrany tohoto mokřadu. Výsledkem je krom zde prezentovaného výkupu i několik dohod s majiteli, na základě kterých již část pozemků byla po dlouhé době opět pokosena,“ uvedl Moravec.

Čapulka bahenní
Čapulka bahenníFoto | Jan Moravec / ČSOP – Místo pro přírodu

Kromě zmíněných rostlin v lokalitě žijí i vzácní motýli. Jde například o kriticky ohroženého hnědáska rozrazilového. Mezi další patří druhy hnědásků, perleťovců, ohniváčků, okáčů a soumračníků.

Místo pro přírodu je kampaň Českého svazu ochránců přírody, jejímž cílem je pomocí peněz od dárců výkup ohrožených přírodně cenných pozemků. Ochránci se na ně snaží vracet původní přírodní skladbu.

Za 18 let svaz tímto způsobem získal téměř 170 hektarů pozemků. V Jihočeském kraji jsou Bradáčovské mokřady šestou vykoupenou lokalitou.

Perleťovec dvanáctitečný
Perleťovec dvanáctitečnýFoto | Jan Moravec / ČSOP – Místo pro přírodu

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekŘeditel firmy zvýšil zaměstnancům mzdu na 125 tisíc. Obdarovali ho Teslou
Další článekZeď v centru Prahy přizpůsobili stromu, aby nemusel být pokácen

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno