„Protože dáváme psům druhou šanci. Protože naše rehabilitace staví psy znovu na nohy. Protože zase rozdáváme úsměvy.“ Stephanie Kašparová.

Dětství prožila daleko za oceánem, jako dcera českého emigranta se narodila v Kanadě. Už tam si Stephanie Kašparová zamilovala zvířata a láska k nim ji neopustila ani po návratu do Česka, žije tu od svých 8 let. Dnes dokáže zkrotit koně a s láskou pečuje o psí pacienty. Má dokonce prestižní vzdělání z Writtle University College ve Velké Británii.

Už v dětství jsem se chtěla stát veterinářkou, abych mohla pomáhat zvířatům. Ve třetím ročníku na veterinární škole jsem se pomalu rozhodovala, kudy se má cesta bude ubírat dál. V tu dobu ovšem velmi těžce onemocněl můj otec. Jeho diagnóza zněla:  posunutí bederní meziobratlové ploténky o 3mm. Díky tomu trpěl velkými bolestmi a nemohl se postavit na vlastní nohy. Doktoři mu doporučovali podstoupit operaci, táta to však chtěl řešit alternativní cestou,“ říká Stephanie. Pomohla mu tehdy fyzioterapie, díky které dnes chodí zcela bez obtíží. A mladá dívka si začala klást zajímavou otázku: „Proč se rehabilitace nebo fyzioterapie nevyužívá ve veterinární medicíně, když má tak skvělé výsledky u lidí?“

Zjistila, že v zahraničí je veterinární rehabilitace běžnou součástí klinik. V České republice to bohužel ještě nebylo, proto si odjela do Anglie doplnit vzdělání. Po škole se rozhodla, že se veterinární fyzioterapií bude zabývat i ve své domovině. Otevřela si svou vlastní ordinaci, kde psím miláčkům pomáhá se postavit na vlastní nohy, doslova.

Foto: Facebook/Canine centrum

„Navštěvuje mě mnoho psích pacientů s různými pohybovými problémy. Mým úkolem je, vrátit tyto pacienty co nejdříve zpět do jejich aktivního života, ideálně bez deficitu pohybu. Problém však nastává u neurologických pacientů, kteří ochrnou na zadní končetiny a navždy v nich ztratí cit. Dříve tito pacienti prakticky nedostali druhou šanci a byli zpravidla odsouzeni k eutanázii. Dnes je však situace úplně jiná. Zjistilo se, že psi na rozdíl od lidí jsou schopní se znovu postavit na nohy i přesto, že už své končetiny nikdy neucítí. S mojí pomocí se tito pacienti naučí reflexní pohyb pánevních končetin, bez jejich vědomého ovlivnění. Tato schopnost je zcela ojedinělá a ve veterinární medicíně bohužel ne moc rozšířená. U mě tito pacienti dostávají druhou šanci a po přesném dodržení rehabilitačního plánu, odcházejí tito pejsci vesele domů opět po všech čtyřech,“ je nadšená Stephanie.

Kdo je Stephanie?

Jsem milovnicí zvířat, především psů, i proto se snažím zkvalitnit jejich bytí. Věřím, že každý může dostat druhou šanci na kvalitní život. Baví mě měnit osudy psích dušiček, kteří mě navštíví v jejich velmi těžké, mnohdy zdánlivě beznadějné situaci.

Mimo mou ordinaci taktéž šířím osvětu o rehabilitaci a fyzioterapii psů mezi studenty SOŠ veterinární v Hradci Králové v rámci jejich odborné praxe. A stále jsem jediná a první v celé republice, která získala mezinárodní titul CCBW (Caninology Canine Body Worker), který mě opravňuje vykonávat práci fyzioterapeuta psů nejen u nás, ale i ve světě.

Foto: Facebook/Canine centrum

To je Stephanie Kašparová

Čtěte také:

Předchozí článekEkologické město budoucnosti může vzniknout už brzy! Lidé budou pěstovat vlastní jídlo i zpracovávat odpad.
Další článekMalý zázrak! Novorozená holčička porazila koronavirus, sama a bez léků.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno