Řada e-shopů v Česku má zájem znovu použít krabice a podobné obaly, ve kterých už předtím ke spotřebitelům putovalo jiné zboží. Zatímco lidé jsou hlavně v době předvánočních nákupů doma zavaleni krabicemi z internetových obchodů, e-shopům zase takové materiály chybí, píše EnviWeb.

Částečné řešení nabízí aplikace, ve které si lidé mohou vyhledat nejbližší obchody a firmy, které si od nich krabice rády vezmou. „Všechny obalové materiály jsou navrhované tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Proto je škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem,“ říká Monika Barešová ze spolku Trash Hero Czech Republic.

Odběrná místa jsou doplňována do aplikace a na webové stránky Kam s ním?. Mapa v současné době obsahuje bezmála 150 obchodů a ozývají se další, které se chtějí přidat.

V České republice funguje téměř 50 tisíc internetových obchodů. Oblíbenost online objednávek roste i v důsledku pandemie koronaviru. S tím ale stoupá i ekologický dopad zásilek, připomíná EnviWeb. Proto řada obchodů už použité krabice a výplně znovu odebírá a balí do nich své další zásilky.

„Samotné e-shopy vítají ušetřené peníze za obalový materiál, který by jinak musely draze pořizovat. V očích ekologicky smýšlejících zákazníků tím navíc posilují svoji značku,“ dodává Barešová.

aplikaci člověk může najít nejen místa, kam odnést obalový materiál. Slouží taky jako vyhledávač, kam umístit elektroodpad, prošlé léky, vysloužilé elektro nebo velkoobjemový odpad. „Postupně v ní přibývají reuse centra, kontejnery na textil, potravinové banky, charitativní obchůdky, SWAPy a další místa, která pomáhají najít využití věcem, které by se jinak zbytečně staly odpadem,“ dodává Miroslav Kubásek, jeden z autorů aplikace ze spolku Ukliďme Česko.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekV Praze se objevují tajemné básně. Vylepuje je žena, která chce vytrhnout lidi z šedi
Další článekVědci budou zkoumat systémy podhoubí, mohou totiž výrazně zmírnit dopady globálního oteplování

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno