Mezi tisícovkou nejlepších vysokých škol světa je v letošním žebříčku osm českých, o jednu více než loni. Informuje o tom ČTK.

Na nejvyšší příčce figuruje Univerzita Karlova, která si ale od loňska o 100 míst pohoršila. Na světovou 401. až 500. pozici a druhou z České republiky se dostala brněnská Masarykova univerzita, která loni skončila mezi 601. a 700. příčkou. Univerzita Palackého v Olomouci skončila na 701. až 800. místě, na 801. až 900. místě jsou shodně České vysoké učení technické a Česká zemědělská univerzita v Praze. Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita Ostrava a Jihočeská univerzita se umístily na 901. až 1000. příčce.

První desítce seznamu nejlepších vysokých škol ARWU (Academic Ranking of World Universities) vévodí americké a britské univerzity. První místo už podvacáté v řadě patří Harvardově univerzitě.

Šanghajský žebříček ARWU je považován za jedno z nejprestižnějších mezinárodních hodnocení vysokých škol. Zaměřuje se hlavně na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí. K hodnocení používá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje také počet nejčastěji citovaných vědců v databázi Highly Cited Researchers nebo počet držitelů Nobelovy ceny spojených s danou univerzitou.

Tvůrci žebříčku letos vybírali z 2 500 vysokých škol po celém světě. První tři místa obsadily americké instituce, za Harvardovou univerzitou následují Stanfordova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT). Na čtvrtém místě je britská Cambridgeská univerzita, dále Kalifornská univerzita v Berkeley, Princetonská univerzita, Oxfordská univerzita a Columbijská univerzita v New Yorku. Do první padesátky se z evropských škol dostaly vedle britských ještě univerzity z Francie, Švýcarska, Dánska a Švédska.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekTropické lesy jsou podle vědců mnohem rozmanitější, než se předpokládalo
Další článekLesy ČR vytvořily u Letohradu tři tůně na půdorysu původního rybníka

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno