ČT24 informovala o tom, že v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz letos vzniknou luční trávníky. Omezí se i sečení trávy na dvakrát ročně. Obvod tím chce podpořit biodiverzitu rostlin a živočichů.

„Z našeho okolí pomalu mizí různé druhy rostlin a hmyzu. Přispívá k tomu také městský způsob udržování zelených ploch, který představuje šestkrát do roka velmi nakrátko posekaný trávník,“ řekla pro Českou televizi mluvčí radnice v Moravské Ostravě a Přívozu Ludmila Kadrnková. 

A s tím souhlasí odborníci. Také podle nich výrazně ubývá hmyzu a následkem toho mizí i hmyzožraví ptáci a další zvířata.

Je dobré si uvědomit, že nižší počet opylovačů vede například k nižší úrodě ovoce v příměstských zahradách, kde se jednoduše početnější hmyz vyplatí. Hmyz a bezobratlí mají také velmi důležitou funkci rozkladačů. Bez jejich pomoci by se nám netvořila úrodná půda a hromadil by se opad rostlin,“ upozornil Tomáš Kuras z olomoucké přírodovědecké fakulty. 

 „Letos chceme vytvořit na zkoušku menší oblasti, jakési louky, kde trávu sesečeme nakrátko jen dvakrát do roka a budeme sledovat, které druhy rostlin, brouků a motýlů se k nám postupně vracejí,“ řekl místostarosta Rostislav Řeha pro ČT24.

Luční trávníky tak vzniknou hlavně v parcích. Tři plochy budou například v Komenského sadech, další v parku Milady Horákové nebo v okolí nádraží Ostrava střed. Dohromady bude 13 míst.

A důležité je i klima.

Pobyt ve městě bývá v létě někdy až nesnesitelný. Budovy, silnice, chodníky nebo parkoviště v horkých letních dnech fungují jako akumulátory tepla.

„Veškerá zeleň funguje jako přirozená klimatizační jednotka. Zeleň stabilizuje městské klima, tedy nedochází k extrémním teplotním výkyvům. Trávníky, stejně jako dřeviny, zvyšují vlhkost vzduchu, ten se pak příjemněji dýchá,“ doplnil Kuras s tím, že takto trávníky nemohou fungovat, pokud jsou nižšího vzrůstu nebo jsou úplně suché. 

Sečení trávníků dvakrát do roka zavádí radnice v Moravské Ostravě a Přívozu zatím jenom na zkoušku. Na konci roku chce tento experiment vyhodnotit, a pokud se osvědčí, mohlo by se omezování sečení trávníků stát pravidlem.

Co alergici?

„Vnímáme i případné obavy alergiků, aby jim vyšší porost s mnoha květinami třeba nepřitížil. Ve skutečnosti však alergiky mnohem více trápí nakrátko sekaný trávník, který je častým zdrojem roztočů a hub,“ doplnil pro ČT 24 Rostislav Řeha. 

Čtěte také:

Zdroj: ČT24. Úvodní foto: Krzysztof Niewolny

Předchozí článekPrůlom v boji s malárií? Vědci našli v komárech mikroba, který je před ní ochrání. Mohl by pomoci i lidem.
Další článekZOO PRAHA je na nohou! Na svět vykouklo další slůně a je to holčička. Janita je maminkou

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno