Ovoce a zelenina, které dostávají děti v českých školách zdarma v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, nebude od příštího školního roku balené v plastových obalech. Vyplývá to z novely vládního nařízení, kterou schválila vláda. 

,,Nemá smysl, aby děti ve školách dostávaly rozkrájené kousky ovoce balené do jednotlivých plastových obalů, vzniká tím hodně zbytečného odpadu,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Děti podle něj budou dostávat ovoce a zeleninu pouze jako celé kusy.

Podle návrhu ministerstva by také od školního roku 2023/2024 mělo deset procent produktů dodávaných do škol pocházet z ekologické produkce. Novela také mění vymezení doprovodných vzdělávacích činností, které se mohou v rámci projektu uskutečňovat. Jedná se například ochutnávky, exkurze nebo podporu činnosti na školních pozemcích.

Cílem projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, který podporuje Evropská unie, je přispět ke zvýšení spotřeby ovoce, zeleniny, mléka a neochucených mléčných výrobků a vytvořit u dětí zdravé stravovací návyky. Školy dostávají produkty zdarma.

Do dodávek ovoce a zeleniny se podle ministerstva během končícího školního roku zapojilo 3992 základních škol s více než 928.000 žáky a ze státního rozpočtu a peněz EU získal podporu zhruba 272 milionů korun. Do dodávek mléka a mléčných produktů se zapojilo 3692 škol s více než 847.000 žáky a náklady byly zhruba 244 milionů korun.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekKoupání bez chemie. Vodu v novém biotopu v Kosmonosích čistí tisíce rostlin
Další článekOchranáři v hradeckém kraji úspěšně odchovali novou generaci ohroženého motýla

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno