Soustavu pěti průtočných tůní vybudovaly u obce Roudno na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji Lesy České republiky. S náklady 48 tisíc korun tak letos na jaře podnik dokončil v lesích zasažených kalamitou další projekt z programu „Vracíme vodu lesu“.

„Tůně vyhloubené přímo v korytě toku Rýžovník zadržují vodu na 1400 metrech čtverečních. Vznikly na pozemcích silně zasažených kůrovcovou kalamitou. Tůně poslouží porostům jako zásobárna vody, zlepší klima a prospějí i vodomilným živočichům,“ řekl Michael Šnajdr, náměstek pro vodní hospodářství a investice na severomoravském Oblastním ředitelství Lesů ČR. V okolí letos na podzim podnik vysadí především olše lepkavé, kterým se daří v podmáčených lokalitách.

Vznikl tak i nový krajinotvorný prvek, viditelný například z cyklostezky č. 6148 vedoucí z obce Nová Pláň do Dětřichova nad Bystřicí. Souřadnice: 49°53’15.54″N, 17°28’18.12″E. Informace o dalších projektech a lokalitách, které jsou součástí uvedeného programu, najdete na: www.vracimevodulesu.cz

Zdroj a dokumentární foto: Lesy ČR.

Čtěte také:

Předchozí článekMnozí je nesnášejí, ale neprávem. Vosy jsou užitečné, ukazuje nová studie
Další článekBaví se celý svět. Farmář posunul hranici mezi Belgií a Francií. Překážela mu v jízdě traktorem

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno