Písek za poslední tři roky vysadil ve městě více než tisíc stromů. Řadí se mezi města s největší intenzitou výsadby v republice. ČTK to řekla za píseckou radnici její mluvčí Petra Měšťanová. Letos město vysadilo přibližně 200 stromů. 

,,S novými výsadbami rozhodně nekončíme, naopak již nyní s městskými službami vybíráme další lokality na jaro,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň. Nejvíce stromů letos přibylo v horní části sídliště Logry. V ulici Jaromíra Malého je nové uliční stromořadí ze svitelů latnatých a další výsadbu v sídlišti tvoří jeřáb, jasan nebo dub. Nové stromy jsou také v centru, například na náplavce jsou lípy. Město stromy vysazovalo ve větší části na nová místa. V některých případech šlo o výměnu za uhynulé dřeviny.

,,Při výsadbách využíváme prakticky všechny dostupné prostředky, které pomohou stromům ujmout se na novém stanovišti. Do zeminy obohacené kompostem při samotné výsadbě přidáváme zásobní hnojivo a hydrogel, který při delším deficitu vody dokáže kořenový systém zásobovat vláhou. Poslední léta však zažíváme teplotně a srážkově extrémní roky, které ne všechny vysázené stromy i přes veškerou péči vždy zvládnou,“ uvedl Tomáš Gareis z Městských služeb Písek.

Dodal, že město pro zalévání používá nový systém. Kolem stromku je zásobník s vodou, což je podle odborníků účinnější než klasické zalévání. ,,Zahradníci se o stromy starají i po výsadbě, a to minimálně pět let, díky tomu se nám daří výrazně minimalizovat ztráty v důsledku neujmutí stromů,“ řekl Gareis.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekČesko má po desítkách let astronauta. Pilot Svoboda je v záložním týmu Evropské vesmírné agentury
Další článekDo kosmického programu byl poprvé vybrán astronaut s postižením

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno