Kůrovcová kalamita a období sucha v městských lesích Pardubic po čtyřech letech skončila, lesníci se letos mohou věnovat zase běžné těžbě i výsadbě, řekl ČTK náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Lesníci letos chtějí dokončit těžbu souší, a předpokládají, že už začnou těžit i zdravé dřevo na Opočínku a ve Spojilském lese. Kůrovec je na ústupu, odborníci budou ale nadále jeho výskyt monitorovat.

,,Během loňského roku jsme vytěžili z městských lesů 2440 kubíků dřeva ze souší, vývratů a polomů. Dobrou zprávou je, že lapače, které máme v lesích rozmístěny, loni prokázaly jen slabý výskyt lýkožrouta smrkového a dalších kůrovců v našich porostech,“ uvedl Nadrchal.

Oproti předchozímu roku, kdy v prosinci 2020 zůstalo na skládkách v lesích 464 metrů krychlových vytěženého neprodaného dřeva, byl rok 2021 úspěšnější. Zvýšil se odbyt i cena dřeva a na konci roku zbylo 92 metrů krychlových neprodaného dřeva, převážně palivového.

Za prodej dřeva město loni utržilo téměř 1,5 milionu korun, náklady na těžbu a pěstební činnost v městských lesích však byly téměř o polovinu vyšší. Z velké části by rozdíl měly pokrýt dotace, o které město požádalo.

Od počátku letošního roku se správci lesů věnovali odstraňování zbývajících souší v lese na Hůrkách a teď pracují na Opočínku. Z obou lokalit měly být vzrostlé stromy vytěžené v minulých letech, kvůli kůrovcové kalamitě a suchu však museli lesníci těžbu odložit.

Kromě těžby správci lesů v minulém roce osázeli několik menších holin, které zůstaly po nahodilé těžbě. Polámané a vyvrácené stromy nahradilo více než 2100 mladých sazenic, převládaly buky.

Městu Pardubice patří 463 hektarů lesů. Pro stále více obyvatel jsou místem odpočinku a relaxace, proto jsou zařazeny do kategorie příměstských lesů se zvýšenou rekreační funkcí.

,,Na prořezávky a probírky v nich letos čeká téměř devět hektarů mladých lesních porostů a další plochy na odstranění podrostů podél mlatových cest, výsek plevelných dřevin a další pěstební činnosti. Odbor životního prostředí nezapomíná ani na faunu městských lesů a připravuje letos například instalaci ptačích budek,“ uvedl Nadrchal.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekSvatba v maskáčích. V Kyjevě se stali manželi voják s vojandou
Další článekSladkým za mír. Ukrajinská pekařka v Texasu vybrala skoro dva miliony na pomoc vlasti

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno