Lidé bez domova patří k nejzranitelnějším skupinám, co se týká možné nákazy koronavirem. Na ulici pro ně není jednoduché dodržovat přísná hygienická opatření a doporučení zdravotnických úřadů.

Navíc se během koronavirové krize na Slovensku zavřeli charity a domovy pro lidi bez domova. Přestalo se vydávat jídlo a lidé se neměli ani kde umýt.

Šéf neziskové organizace Oáza-nádej pre nový život, farář Peter Gombita, začal na tento problém veřejně poukazovat. „Všichni jsme nosili roušky a byli zavření doma. Bezdomovci chodili po ulicích bez roušek, neumytí, v podstatě hnili zaživa. Prosil jsem krizový štáb ve městě, aby nám dal jeden internát. Bylo to nejrychlejší řešení. Lidé bez domova by se měli kde umýt, měli by i postel,“ řekl pro regionální deník Korzár.

Gombita požádal o pomoc i profesora Vladimíra Krčméryho, který byl členem krizového štábu. Pan profesor mu na žádost o pomoc odpověděl tak, že se svým týmem okamžitě sedli do auta a jeli testovat bezdomovce do Košic. Netestovali je pouze na koronavirus.

Tento týden ošetřoval lidem v nouzi i rány, měřil tlak, hodnotu glukózy v kry a zároveň se je všichni snažili povzbudit,“ píše nadace Oáza na Facebooku. Farář Gombita přiznává, že byl překvapení, s jakým nasazením všichni pracovali. „Byl to pro mě šok! Vidět, s jak obrovským nasazením, ochotou a velkou láskou pracovali s našimi lidmi. Cítím se tak „maličký“ proti těmto lidem. Mám pocit, že jim zkrátka nesahám ani po kotníky.“

Farář Peter Gombita a Vladimír Krčméry. Foto: Róbert Belohorský 

Farář ocenil přístup, který pomohl k větší důvěře. „Profesor Krčméry přišel, poprosil, ať mu dáme stůl a ubrus, sedl po strom a začal pracovat. Lidé bez domova jim vyprávěli své příběhy, jak se dostali na ulici. Ne vždy se otevřeli úplně, někdy neřekli všechno, přesto tu mezi námi vznikla obrovská důvěra,“ dodal.

Krčméry v rozhovoru Nadace DEDO řekl, že důstojné bydlení je jedním ze základních lidských práv a je proto potřeba za něj bojovat. „Nedostatečné bydlení je semeniště sociální patologie. Když nemají bydlení, nemají ani lékaře.“

Šlo o první komplexní zdravotní prohlídku lidí bez domova na východním Slovensku. „Prohlídka probíhala na bázi dobrovolnosti. Realizovaných bylo 17O rozhovorů a vyšetření klientů. Ani u jednoho nebyl pozitivní výsledek na Covid-19,“ napsala na svůj Facebook nadace.

Profesor Krčméry s Alenou Vachnovou o nedostatočnom bývaní

Boj za dôstojné bývanie je boj za základné ľudské právo. #nadaciadedo #rodinapatridomov #starostlivabanka

Zveřejnil(a) Nadácia DEDO dne Čtvrtek 21. května 2020

Podle nadace byla až u třetiny klientů, mezi kterými je mnoho seniorů s vážnými zdravotními problémy, rodiny s dětmi a mladí lidé, po odchodu z dětských domovů, zjištěná hypertenze. U některých z nich byla nutná okamžitá intervence a nastavení základní léčby.

„Společně s partnery stále pracujeme na dostupném bydlení, zdravotní a sociální péči pro jednotlivce a rodiny bez domova. Mělo by to být samozřejmé, ale současná situace nám to ztěžuje. Ale nevzdáváme se,“ uzavřela nadace.

Čtěte také:

Zdroj: Dobré noviny. Foto: Róbert Belohorský 

Předchozí článekV australském parku mají obrovskou radost. Narodilo se první mládě koaly od ničivých požárů
Další článekVideo z Teplic dojalo svět: Holčička se po 2,5 měsících karantény vidí se svou babičkou!

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno