Dobrovolníkům na jihu Čech se v rámci kampaně Stop sečení srnčat podařilo letos na jaře zachránit dvakrát víc mláďat než minulý rok. Do činnosti se zapojilo také dvakrát více lidí.

 „I když jsme chodili v poměrně husté rojnici, tak za celou letošní sezonu víme asi o pěti až sedmi posečených srnčatech. Na druhou stranu je třeba uvést, že jsme v rámci naší skupiny spolu s myslivci a opatrnými traktoristy vynesli a vyhnali kolem šedesáti až sedmdesáti srnčat,“ uvedla Pavla Benettová  pro ČT24.

Pro informaci, loni bylo zachráněných srnčat mezi třiceti až čtyřiceti.

V předchozích letech se do skupiny v jižních Čechách zapojovalo kolem pěti dobrovolníků, loni se jich připojilo 20, letos až 40. „Samozřejmě ne najednou, každý dle svých časových možností. Nejlepší akce byly ty, kde se nás i spolu s myslivci sešlo třeba 16 a více. To už je totiž opravdu znát. Třicetihektarová louka se mnohem snáz prochází v 16 lidech, než když tam stojíte ve čtyřech,“ popsala koordinátorka.

Důležité je, že se zlepšila také vzájemná spolupráce mezi myslivci, zemědělci a aktivisty, která je pro záchranu srnčat klíčová. „Bylo pro mě velmi potěšující, že nás s prosbou o pomoc oslovily i další myslivecké spolky. Dříve jsem se totiž setkávala spíše s uzavřeností myslivců a neochotou vpustit si do honitby ‚aktivisty‘. Myslím ale, že aktuálně je mnoho mysliveckých spolků, které si uvědomují přínos této spolupráce a o pomoc stojí,“ říká Benettová.

Podle myslivců se obecně zlepšila spolupráce se zemědělci. „Zemědělci myslivce informují o chystané senoseči častěji, a proto je možné srnčata více chránit. I přes dosavadní úspěchy je zde však stále prostor pro zlepšení informovanosti ze strany zemědělců. Věříme, že většina mysliveckých spolků má kapacity na to, aby srnčata ve svých honitbách chránila v ještě větší míře,“ nastínila mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Andrea Güttlerová.

Koordinátorka kampaně Pavla Benettová také tvrdí, že letos poznala úžasné zemědělce s citem pro přírodu. Dodává, že mají zájem na ochraně zvěře a dělají vše proto, aby sladili své zemědělské aktivity s časem myslivců a dobrovolníků na kontrolu terénu.

Jedním dechem ale dodává, že jsou stále bohužel takové podniky, které to neřeší. Myslivci projdou louku ráno před prací, ale traktor začne až ve čtyři odpoledne. „ A to je pak jisté, že polovina mláďat je zpátky zalehlá na svých původních místech. Tohle by se skutečně stávat nemělo,“ doplnila Benettová

Koordinátorka kampaně Stop sečení srnčat se chce nyní zaměřit na lepší komunikaci mezi dobrovolníky v celém Česku. „Chystáme se dát dohromady seznam všech fungujících skupin tak, aby se o nich dozvěděli i další. Chceme na tom začít pracovat v průběhu tohoto roku, na podzim a v zimě, aby bylo vše na příští sezonu připraveno,“ popsala Benettová. Seznam všech dobrovolnických skupin bude zveřejněn na webu kampaně a bude se dále šířit na sociálních sítích.

Nyní se mohou zemědělci, myslivci a dobrovolníci z celé republiky registrovat na portálu Senoseč online.

Už jste četli?

Zdroj: ČT24.

Předchozí článekChlapec riskoval život, aby chránil sestru před rozzuřeným psem. „ Kdyby někdo musel zemřít, myslel jsem si, že bych to měl být já.“
Další článekZrušili mu všechny lety. Mladý Řek tak jel na kole ze Skotska až do Atén, aby mohl být s rodinou

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno