Projekt #kafesbabi a #pivosdědou chce posílit mezigenerační vztahy a přimět mladé lidi, aby se více stýkali se svými prarodiči a vytrhli je z každodenní rutiny. „Naši vrstevníci kvůli povinným rodinným sešlostem vnímají setkávání s prarodiči za prudu a peklo, my z toho chceme udělat skvělou zábavu,“ říká spoluzakladatelka projektu Anna Košlerová.

Propast mezi generacemi vnuček a vnuků se zvětšuje. Je za tím modernější technika? Babičky a dědečkové začali používat „dotykáče“, sdílet fotky, umí si volat přes WhatsApp, někteří začínají s youtuberingem. Jenže ani tohle nezaručí to, že se rodina bude stýkat častěji.

A tak vznikl nový projekt #kafesbabi. Iniciativa vybízí mladé lidi, aby pozvali babičku do kavárny, dali si s ní kávu, zákusek a popovídali si.  Pro seniora to může být zážitek na celý týden. Za iniciativou stojí čtyři mladí lidé, Anna Košlerová (25), Kristián Kopřivíka (25), Klára Kopřivíková (20) a Klára Sofie Střihavková (26).

Nevyrůstala jsem v Čechách a s prarodiči jsem se viděla jen v létě o prázdninách. Když mi umřel táta, zjistila jsem, že toho o rodině moc nevím. Říkala jsem si, že bych ráda poznala, odkud jsem a z jaké rodiny pocházím. Odstěhovala jsem se do Česka a začala jsem víc času trávit s babičkou a dědou,“ vypráví spoluzakladatelka projektu Anna Košlerová.

Kromě posílení mezigeneračních vztahů či rozvinutí dialogu usilují i o ryze praktické stránky: „Chceme také dostat prarodiče na místa, kam by se sami od sebe nikdy podívat nešli. Zkrátka jde o to, dostat je víc mezi lidi a začít se s nimi bavit,“ líčí Anna Košlerová.

A aby se dědečkové necítili odstrčení, rozjeli také akci #pivosdědou. Jde v podstatě o to samé jako u #kafesbabi.

Do projektu se zapojilo také několik podniků, které mají pro tyto návštěvníky speciální nabídku nebo slevu na útratu. V Praze je to například Cukrárna Myšák, Kasárna Karlín nebo Kulaťák. V Brně můžete zavítat do Jungle café, v Plzni do Moving Station a v Přerově do PeťKafé.

Čtěte také:

Předchozí článekMeningitida Beyzy vzala ruce i nohy. „Jsem neskutečně ráda, že i tak žiju na plné pecky“
Další článekMuž cestuje po celé zemi a stříhá pejsky v útulcích, pomáhá jim tak najít nový domov. „Myslí si o mně, že jsem blázen.“

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno