Pracují na čerstvém vzduchu, dodržují všechna aktuální opatření a pomáhají lesům. Takhle tráví svůj čas brigádníci, kteří pomáhají lesníkům. 

Právě lesníci v době koronavirové přišli s krásnou myšlenkou. Už v březnu apelovali na všechny, kteří chtějí pomoci obnovit lesy, aby se přihlásili. „V současnosti v lesích pracuje asi 1200 brigádníků,“ říká Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR. Nejde jen o studenty, pomoci může každý, kdo má nad 18 let. Jsou to i lidé, kteří v současné době nemohou vykonávat své povolání.

Brigádníci tak sází stromky a staví oplocenky, které se dávají kolem nově vysazených stromů, aby je neokousala zvěř. Pracanti také odklízejí škody po kůrovcové kalamitě. „Paseky připravujeme k další obnově lesa. Znovu zalesňujeme a vznikají lesy nové generace. Lesy, které budou smíšené a měly by být odolnější vůči změně klimatu,“ uvádí na pravou míru mluvčí.

 Lidé nezapomínají ani na hygienická opatření. „Všichni pracují v rouškách a jsou v dostatečných vzdálenostech. Jsou na čerstvém vzduchu a pracují v malých skupinkách,“ řekla po ČT24.

Podle Evy Jouklové je největší zájem o střední Čechy a okolí Brna. „Setkávají se zde lidé různých profesí. Máme tu kadeřnice, ale i herce a filmaře.“

 Jde o brigádu, takže si lidé vydělají peníze. Za hodinu si odnesou 120 korun.

Každý, kdo se zapojí, tak odchází domů s pocitem, že svojí prací pomohl přírodě. Cílem Lesů ČR je v průběhu roku vysadit až 70 miliónů stromů. Podle mluvčí to závisí především na počasí.

Kdo se chce zapojit, může navštívit web: https://agroprace.cz/. Zde jsou nabídky práce i v potravinářství.

Čtěte také:

Zdroj: ČT24. Úvodní foto: Semtes

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno