Pravidelná fyzická aktivita může mimo mnoha pozitivních vlivů na zdraví působit i jako prevence proti úmrtí na chřipku nebo na zápal plic. Podle americké studie dokáže pravidelný sport rizika snížit až o 48 %. Na nová zjištění upozorňuje server CNN.

Optimální týdenní fyzická aktivita pro dospělého člověka podle amerického ministerstva zdravotnictví představuje alespoň 150 minut mírné aerobní činnosti, která je doplněná činností k posílení svalstva, a to minimálně dvakrát během sedmi dní.

Mezi doporučené aerobní aktivity – takzvané kardio – patří pohyb, který zvýší tepovou i dechovou frekvenci a rozproudí potní žlázy. Nejlepší je chůze, plavání, jízda na kole nebo chození do schodů. Tento pohyb je podle odborníků vhodné doplňovat dalšími běžnými zátěžovými aktivitami, jako je třeba práce na zahradě.

Studie zahrnovala údaje téměř 600 tisíc lidí z národního průzkumu zdraví Američanů z let 1998 až 2018. Vědci v ní sledovali pohybové návyky jednotlivců, které potom srovnávali s údaji o úmrtí účastníků na chřipku nebo zápal plic.

Podle výsledků splnění doporučení pro sportovní aktivitu snižuje rizika spojená s úmrtím na chřipku nebo zápal plic až o 48 %. Vědci ale upozorňují, že se jedná o observační studii a její závěry ukazují pouze na to, jaké faktory jsou spojené s určitým rizikem úmrtí.

Naše hlavní rada pro všechny, bez ohledu na věk nebo úroveň fyzické zdatnosti, zní: více se hýbejte a méně seďte. Jakákoli fyzická aktivita je lepší než žádná,“ uvedl pro CNN jeden z autorů studie Bryant Webber, epidemiolog z oddělení výživy, fyzické aktivity a obezity amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekV devatenácti letech se vydala sama na velmi náročný trek Austrálií. Přišla i o nehty na nohou
Další článekU Lipna vznikla nová rezervace divokých koní a zubrů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno