Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí je čistější, správa parku na sklonku roku 2021 vyčistila skládku v tamním bývalém lomu. Z místa zmizelo více než 250 tun suti. Na vřesoviště se suť dostala ve druhé polovině minulého století, kdy jí místní bývalý lom zasypali. Správa parku to uvedla na svém webu.

Správci parku museli na likvidaci skládky použít bagr a odpad vyvezlo několik nákladních aut. ,,Skládka vznikla na vřesovišti přibližně po roce 1968 na místě menšího selského lomu, ze kterého lidé těžili kamen na stavby a opravy domů v nedalekých Havraníkách,“ uvedl vedoucí strážní služby Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek.

Image
S čistěním bývalého lomu pomohl i bagr. Foto: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Bývalý lom byl odpadem zcela zasypán. ,,Našli jsme v něm především stavební materiál. Nechybělo však ani velké množství kovového odpadu nebo plastových pytlů od hnojiv,“ uvedl Lazárek. Úklid v místě podle něj bude pokračovat i v dalších měsících. ,,Do jara zde budeme sbírat zbylé odpadky ještě ručně. Věřím, že se vyčištěný prostor stane novým útočištěm plazů, hmyzu a stepních druhů rostlin,“ uvedl vedoucí.

Zhruba 90 000 korun na likvidaci této staré ekologické zátěže získala správa parku od ministerstva životního prostředí z Programu péče o krajinu. Na vřesovišti na východním okraji národního parku je ještě několik podobných míst. Správa parku je má v plánu vyčistit v následujících letech.

Havranické vřesoviště má přes 100 hektarů, žije zde vzácná teplomilná stepní flóra i fauna. Dominantu tvoří traviny jako kostřavy či ostřice nízká, nebo keříčky jako vřes obecný a kručinka chlupatá. Vyskytují se tam však i vzácné a chráněné druhy rostlin jako koniklec velkokvětý, divizna fialová, smil písečný a kavyl Ivanův, ze živočichů kudlanka nábožná, stepník rudý, dudek evropský nebo strnad zahradní.

Image
Foto: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším oblastem Jihomoravského kraje. Je oblíbeným místem pro pěší a cyklistickou turistiku. Na české straně národního parku je vybudováno téměř 80 kilometrů pěších turistických tras a stejně cykloturistických tras. Přes území parku vedou i dvě trasy pro turistiku na koních.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekSenior po osmdesátce dokončil vysokou školu. Promoval s o šedesát let mladší vnučkou
Další článek6 tipů na návrat k přírodě pro rok 22: vypněte digitální mapy, naučte se hledat jídlo v přírodě, choďte bosí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno