Když řidič za jízdy zkolaboval, teprve osmnáctiletý Matyáš Diba z Plzně autobus zastavil a zabránil tragédii. Za statečný čin v úterý získal od prezidenta Zlatý záchranářský kříž.

Prezident Pavel udělil na slavnostním ceremoniálu celkem sedm Zlatých záchranářských křížů, čtyři čestná uznání a dvě speciální ceny. Jedním z oceněných byl i Diba, pro něhož to byla již třetí pocta za jeho statečný kousek. Nejprve ho ocenilo vedení školy, kterou navštěvuje, a v květnu obdržel i ocenění Gentleman silnic. Teď přišlo ocenění největší.

Při druhé příležitosti mladík podrobně popsal, co se v úterý 27. prosince 2022, kdy se vracel autobusem domů z rodinné chaty, odehrálo. „Na zastávce ve Šťáhlavech najednou vydal řidič podivný zvuk, začal se klepat, dostal křeč a zapřel se nohou o plyn. Pak ztuhl, přestal vnímat a padl na levé boční okno,“ líčil Diba pro Deník. Přispěchal k řidiči a pokoušel se mu marně sundat nohu z plynu. Autobus narazil do osobního vozidla, ve kterém cestoval manželský pár společně se třemi dětmi. Rodina naštěstí utrpěla jen lehká zranění.

Autobus následně narazil do sloupu a začal couvat. Řidič stále nereagoval, a tak se volantu ujal Matyáš. Stočil ho tak, aby vozidlo sjelo ke kraji silnice. Zde se konečně zastavilo, a to příhodně o autobusovou zastávku. Poté se středoškolák snažil řidiče autobusu vyprostit z kabiny, sám na to ale nestačil. Otevřel mechanicky dveře a zvenku přispěchali na pomoc dva další muži. Následně šel otevřít i zadní dveře, aby z autobusu mohli vystoupit otřesení cestující. „Všechno se seběhlo strašně rychle. Pomohl jsem jedné paní ven a pak už jen seděl a čekal. Byl jsem z toho takový vykulený,” dodal Matyáš.

Do Prahy v úterý vyrazil s rodiči, kteří jsou na něj náležitě hrdí. „Neumím si představit nic šlechetnějšího, než je záchrana lidského života,“ pronesl prezident Petr Pavel k laureátům, mezi nimiž byl i mladý Plzeňan.

Čtěte také:

Zdroj: Milan Kilián, Deník.

Předchozí článekNick nemá ruce ani nohy a v 10 letech chtěl spáchat sebevraždu. Dnes motivuje miliony lidí
Další článekStockholm zakáže vjezd benzinových a naftových aut do klíčových částí centra

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno