Nosorožec bílý severní prakticky vymřel. Taková zpráva obletěla svět před dvěma roky. Poslední tři nosorožci dožívali v Keni, bohužel bez možnosti přirozeně počít mládě.

Když v březnu v roce 2018 umíral poslední samec nosorožce bílého severního, svět se omlouval a plakal. Zůstaly pouze dvě samice, které nebyly schopny zabřeznout. Je vymalováno! Alespoň si to všichni mysleli. Jenže Češi se nechtějí vzdát! Díky nim svitla nosorožcům bílým severním nová naděje. Vědci ze Safari Parku ve Dvoře Králové mají plán. Věc, o kterou se ještě nikdo nikdy nepokusil. A svět naopak žasne!

FOTOGRAFIE DESETILETÍ! Když umíral poslední samec nosorožce bílého severního, svět plakal. Súdán odešel věkem.
Foto: Ami Vitale

V minulém roce vědci odebrali vajíčka dvěma posledním samicím (Nájin, Fatu) ta uměle oplodnili zamrazenými spermiemi uhynulého samce a vytvořili dvě životaschopná embrya nosorožců bílých severních. Že to zní šíleně?

Průkopnický první odběr proběhl bez komplikací a vznikla z toho hned dvě embrya. Navíc se ukázalo, že procedura je naprosto bezpečná a může být prováděna opakovaně, dokud zvířata příliš nezestárnou. Experti proto pokračovali a celý proces před Vánoci zopakovali. Výsledek je třetí embryo. Tím se samozřejmě několikanásobně zvýšila šance na úspěšné zplození mláděte.

„Nevíme, kolik embryí budeme potřebovat k úspěšnému narození nového severního bílého nosorožce. Proto je každé embryo tak důležité a proto je velmi důležitá rovněž dlouhodobá spolupráce mezi vědci, odborníky v zoologických zahradách a ochránci přírody v terénu. Jedině tak můžeme dát naději druhu, který by jinak do několika let zanikl,“ řekl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

Foto: Jan Stejskal -Safari Park Dvůr Králové.

Odborníci ze Safari Park Dvůr Králové pracovali na průkopnickém odběru vajíček téměř pět let. Tisíce hodin strávili v laboratořích a učili se na vajíčkách jiných druhů nosorožců vytvořit životaschopná embrya. Museli vytvořit novou metodu a vyvinout desítky nových nástrojů.

Jenže před experty na cestě za mládětem stojí další obrovská překážka. V roce 2014 zjistili, že ani jedna z posledních dvou samic, které se narodily v Safari Parku ve Dvoře Králové a momentálně žijí v Keni, není schopná mládě ani donosit.

Odborníci proto hledají náhradní matku. Nosorožec bílý severní má blízkého příbuzného, nosorožce bílého jižního (těch je na světě přibližně dvacet tisíc). Některé kandidátky už jsou vytipované a tak se čeká na jedno….ještě nikdo na světě neumí vložit embryo do těla náhradní matky tak, aby došlo k dlouhodobé březosti. Experti proto pracují dnem i nocí na další, zcela nové metodě. V současné době probíhají zkušební transfery s vajíčky nosorožce bílého jižního.

Nenechte se zmást, pokud embryo odnosí náhradní matka nosorožce bílého jižního, narodí se mládě nosorožce bílého severního. Je to dáno genetickou informací v embryu.

Odborníci se ale neupínají pouze na jednu metodu, vyvíjí se i další. Embrya zkouší dosáhnout ještě jinou cestou a to přes kmenové buňky. Z buněk z tkáně vytvářejí už zmiňované kmenové buňky a v laboratořích hledají cestu, jak z nich vytvořit vajíčka a spermie.

Než uhynul poslední samec v břenu 2O18, stihla ho ještě v jeho poslední den vyfotit fotografka National Geographic, Amy Vitale. Před měsícem byl snímek nosorožce vybrán jako fotografie desetiletí (v horní části článku). Odborníci vybírali z 20 miliónů snímků.

Britský deník Guardian každoročně vybírá 10 nejvýznamnějších projektů. V loňském roce se mezi nimi objevil i projekt záchrany nosorožce bílého severního. To dokazuje, že se jedná o celosvětový úspěch, ve kterém Češi hrají témě klíčovou roli. A to dělá naší zemi v zahraničí výjimečné jméno.

Samička FATU: Foto: Ami Vitale

Jan Stejskal ze Safari Parku Dvůr Králové ale jasně upozorňuje na problém pytláctví. „Stále je velká poptávka po rohovině ve východní Asii. Pokud mají mít nosorožci šanci přežít, bude se muset s tím trhem v Asii opravdu něco udělat. Bavíme se o všech velkých zvířatech. Je potřeba apelovat na lidi, že užívat rohovinu, je špatně,“ vysvětluje Stejskal.

Safari Park je jediná zoo na světě, kde se nosorožce bílé severní tenkrát povedlo rozmnožit. Poslední dvě samice, Nájin a Fatu, se narodily právě ve Dvoře Králové (momentálně žijící v Keni). Bez české pomoci by tak nosorožci bílý severní už vyhynuli.

„Nosorožci se dostali na hranu vyhynutí kvůli nám, kvůli lidské činnost. Jednoznačný důvod je to, že je zabíjeli pytláci. Takže z tohoto pohledu mám pocit, že pokud jim ještě můžeme pomoci. Musíme to udělat. Nemůžeme jen tak nechat vyhynout takhle krásná zvířata“, dodává Jan Stejskal, Safari Park Dvůr Králové.

A k tomu jde říct jen jediné. Děkujeme za Vaše odhodlání, sílu a energii!

Úvodní foto: CB2/ZOB/BRENT STIRTON/NATIONAL GEOGRAPHIC

Předchozí článekČína bojuje s koronavirem. Staví novou nemocnici, hotová bude do týdne.
Další článekPo celém světě se na stromech objevují teplé kabáty, může za to malý chlapec.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno