Titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa, nebo také Lukasova lípa, z Telecí na Svitavsku. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil dub z Kozlovic na Frýdecko-Místecku, třetí je smrk ztepilý z brněnské Ramešovy ulice. Anketu pořádala podvacáté Nadace Partnerství.

V anketě hlasovalo více než 7250 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů ze sedmi krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo přes 2600, v pořadí druhému stromu dalo hlas zhruba 1800 lidí. Díky zpoplatněnému hlasování se nadaci podařilo vybrat bezmála čtvrt milionu korun, peníze nadace rozdělí jako grant mezi letošní finalisty a takzvané Stromy hrdiny.

,,Zpívající lípa nebo také Lukasova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky a je památná … Její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů,“ uvedl za nadaci David Kopecký. Stáří lípy je podle něj odhadováno na více než 700 let.

Její přezdívka podle pořadatelů odkazuje až k dobám husitským. K lípě se vztahuje několik pověstí. Podle té nejznámější přepisoval stařeček Jiroušek v dutém kmeni Nový zákon. Přitom si zpíval žalmy a zpěv, který se mísil s šuměním listí, se nesl krajem a dal údajně vzniknout přízvisku lípy.

Pověst existuje ve více variantách, mezi spisovatele, kteří ji zahrnuli do svého díla, patří například Alois Jirásek nebo Teréza Nováková. Jiná verze z druhé poloviny 18. století vypráví, že místní hospodář, český bratr, očekával návštěvu evangelického faráře ze Slezska. Vyhlížel ho z lípy, propadl se ale do dutiny a následkem pádu ohluchl. V lípě pak trávil čas a prozpěvoval si žalmy. Druhé přízvisko lípy se odvíjí od rodu Lukasů, kterým statek patřil do roku 1915.

Zpívající lípa se již dříve stala symbolem obce Telecí na Svitavsku. A to doslova, její stylizovaná podoba se dostala v roce 2003 do jejího znaku. Místní obyvatelé jsou na ni hrdí, řekl ČTK starosta Jaroslav Šimon.

Lípa stojí na soukromém pozemku, ale obec se o ni stará. ,,I kdyby nezískala cenu Strom roku a finanční ocenění, už jsme domluveni, že obec bude platit její další arboristické ošetření. Není to sice nějak aktuální, ale stromy tohoto typu to potřebují daleko častěji než běžné dřeviny. Koruna je tak veliká, že kdyby se něco ulomilo, napáchá to škody na nemovitosti nebo nedejbůh někoho zraní,“ uvedl Šimon.

Zpívající lípa se v roce 2004 dostala i na poštovní známky. V Telecím stojí i další mohutný památný strom, Pajkrův dub starý více než 500 let. V obci je 16 venkovských usedlostí, které jsou nemovitými kulturními památkami, z toho roubený takzvaný Roušarův statek č.p. 16 je dokonce národní kulturní památkou. Jeho nejstarší část byla podle dendrochronologického průzkumu postavena v roce 1566, nebo 1567.

Vítězný strom bude odborně ošetřen a bude reprezentovat Česko v mezinárodní anketě Evropský strom roku. Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Hlavním cílem je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.

Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince U Lidmanů v Machově na Náchodsku. Ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Jabloň, kožená reneta zimní, už přes sedm dekád poskytuje stín návštěvníkům hostince. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno