Jilmy, lípy a javory, to je nejkrásnější alej v Česku. Rakovník se stal vítězem soutěže Alej roku, ve veřejné anketě o tom rozhodlo rekordních 7 500 hlasujících.

Zdroj: Deník/ Miroslav Elsnic

Vítěznou alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a má skoro čtyři kilometry. Zároveň je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Vysázená byla začátkem 20. století kvůli ochraně před ničivými povodněmi. Pro Rakovník je alej významným přírodním prvkem. Ochranu nad ní městský úřad vyhlásil před sedmnácti lety. Město dodnes stromy do aleje doplňuje.  

„Jsme nadšeni, že rok od roku počet nominovaných alejí stoupá. Je vidět, že lidé mají o aleje zájem a na krásná zákoutí naší krajiny jsou patřičně hrdí,“ dodala Karolina Kostićová z Arniky, která anketu Alej roku každoročně pořádá.

A to vše má ještě jeden velký smysl. Aby si lidé přírody i ve městech víc všímali a vážili si jí. Protože díky přírodě máme ve městech čistší vzduch, v létě stromy vzduch ochlazují, v zimě zase studený vzduch zmírňují. V neposlední řadě, je to lahoda pro oko a pro psychickou pohodu. Příroda nás, stručně řečeno, uzdravuje. Dává nám klid, ten tolik potřebný klid v dnešní uspěchané době.

A buďme na ni opravdu hrdí, máme totiž na co. Možná, že až příště půjdete parkem a zhluboka se nadechnete, uvědomíte si, jaké máme obrovské štěstí. Štěstí, že tu přírodu pořád ještě máme. A tu naši, tu nám závidí i daleko za oceánem.

Úvodní fotografie: Arnika

Předchozí článekNa Seči konečně funguje nová stanice záchranky. Může zachránit více životů.
Další článekSourozenci riskovali své životy, aby zachránili zvířata z hořícího pekla. Povedlo se.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno