V jižních Čechách nedaleko Lipenské nádrže, na místě bývalého golfového hřiště, vznikla nová lokalita pro zubry a divoké koně. První transport zvířat z rezervace v Milovicích na místo se uskutečnil minulý týden, sdělila ochranářská společnost Česká krajina. „Odchyt zvířat byl velmi náročný, oproti předpovědi počasí se velmi rychle oteplilo, takže jsme museli spěchat, jinak by uspaným zvířatům hrozilo přehřátí,“ uvedl její ředitel Dalibor Dostál. Ani příprava převozu zvířat do Jihočeského kraje se neobešla bez komplikací. Před několika dny uhynula mladá zubří samička, která měla k Lipnu rovněž odjet.

Rezervaci u Lipna založila společnost Jihočeské ekofarmy, zvířata pro ni bezplatně poskytla společnost Česká krajina. „Rezervace po vzoru milovického projektu zakládají města, kraje, neziskové organizace, soukromí vlastníci pozemků a ode dneška i zemědělské podniky,“ sdělil v den převozu Dalibor Dostál. Podle jeho slov může být právě pro ně pastva velkých kopytníků do budoucna atraktivní, protože by mohla být řešením pro plochy, které musí zemědělci ponechávat bez hospodaření. Tato pastva navíc obnovuje a zvýšuje biologickou rozmanitost krajiny.

Lipenská rezervace s velkými kopytníky je druhou v Jihočeském kraji a celkově dvanáctou v České republice. Další rezervace by v Jihočeském kraji mohla podle Dostála vzniknout ještě do léta.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekSport jako prevence úmrtí na chřipku. Podle studie může pohyb snížit rizika téměř o 50 %
Další článekJohnny Depp je zpět. Za roli krále mu lidé v Cannes tleskali sedm minut vestoje

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno