Na vršku Na Hůrkách nad Voticemi na Benešovsku se otevřela pro turisty nová kamenná vyhlídka. Její součástí je expozice představující různé geologické procesy a horniny. Návštěvník si vychutná výhled na město i na vzdálenější vrchy na Benešovsku a v Posázaví, děti ocení interaktivní prvky, informovala ČTK ředitelka národního geoparku Kraj blanických rytířů Kateřina Červenková.

Odpočinkové místo vzniklo na konci nově vysázené Aleje svobody. Jeho součástí je altán, v němž lze posedět u kamenného stolu a zahrát si deskové hry na připraveném herním plánu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet i takzvaný hmatový chodník nebo podzemní telefon. Vzorky hornin je možné využít na lezení či sezení.

Foto: ČSOP.

Expozice přibližuje hlavně významnou geologickou jednotku středočeský pluton, na jejímž okraji se Votice nacházejí. Jejím ústředním bodem je kruh vydlážděný horninami, další jsou kolem něj. Expozice nezapomíná ani na využití kamene pro stavební účely a kamenické výrobky. Záměr získal podporu z participativního rozpočtu Středočeského kraje a přispělo na ni i město a dobrovolníci.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekU pramenů minerálek Mattoni 1873 vzniknou druhově rozmanité motýlí louky
Další článekZajímavost: První ovocné stromy byly zasazeny před 7000 lety v údolí Jordánu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno