V Brdech se snaží vrátit k původnímu chovu včel v jednoduchých úlech přímo v kmenech stromů. Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky osadil rojem včel první brť, která vznikla v lesích nedaleko zříceniny hradu Valek.

Přes 20 tisíc jedinců včel má od června nový domov v mohutné douglasce v brdských lesích. Roj vysypal do asi metr vysoké podlouhlé dutiny ve stromu včelař Milan Šimonovský. Uvnitř přichystal směs medu a práškového cukru, která by měla včelám ze začátku pomoct s obživou. Brť je kvůli možnému nebezpečí ze strany některých lesních zvířat umístěná asi čtyři metry nad zemí. „Kdysi brtníci na kmeny u brtě umisťovali různé pasti proti medvědům, což ale aktuálně na Brdech není potřeba,“ směje se Šimonovský.

Brť vznikla už vloni na podzim na včelařském workshopu, který vedl Oldřich Vojtěch z národního parku Šumava. Jde vlastně o kopii brtí z uralského Baškirska. „Inspirovali se tam polští kolegové, u nichž se brtnictví stává součástí programu činnosti řady národních parků,“ vysvětluje Vojtěch. Připomněl taky, že prvním, kdo začal tento způsob chovu propagovat v Česku, byl včelař Milan Motyka.

Brtnictví je způsob chovu včel, který předcházel tomu modernímu, kdy včely žijí v úlech. Pro včelařské nadšence tak jde o znovuobjevené kořeny jejich profese. Celý proces má ale i jiný dopad. „Pro nás je hlavním smyslem pozitivní přínos včely medonosné pro ekologickou stabilitu krajiny. Včely svou existencí v lesích přispívají ke zvýšení produkce semen lesních dřevin,“ vysvětluje David Novotný z Vojenských lesů a statků.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekChomutov chce rozšířit park s cílem vybudovat nízkouhlíkovou městskou čtvrť
Další článekMuž s alzheimerem zapomněl, že se oženil se svou manželkou, a požádal ji o ruku znova

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno