V Národním parku (NP) České Švýcarsko se letos díky výzkumu České zemědělské univerzity (ČZU) podařilo doložit první reprodukci vlků obecných v novodobé historii. Vlčí pár vyvedl tři mláďata ve východní části národního parku. Vlčata jsou zachycena zejména na snímcích a videozáznamech z fotopastí, první doklad pochází z poloviny června, uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

,,Společnost má tendenci vnímat národní parky zejména z estetického hlediska, o kvalitě přírodního prostředí však mnohem více vypovídá, jaké druhy zde žijí nebo se sem vrací. Návrat a reprodukce vlků ukazují, že České Švýcarsko navzdory dynamické proměně lesa zůstává vysoce kvalitním přírodním prostředím, které chráněné druhy rády využívají jako svůj životní prostor,“ řekl ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda.

Vlci se v národním parku objevují již od roku 2016. Zpočátku se pohybovali ve dvou sousedících teritoriích v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. ,,Ovšem až letos se jádro jedné smečky přesunulo do samotného národního parku a vlci zde vyvedli mláďata. Zjevně některé klidové a nyní bezzásahové části parku skýtají větší míru klidu než blízce položené Lužické hory s masivní postkůrovcovou těžbou,“ řekl Aleš Vorel z ČZU, který je šéfem projektu OWADIS.

Česko-saský projekt funguje na území parku druhým rokem. Jeho náplní je podrobný terénní monitoring osídlení vlků. Projekt navazuje na předchozí spolupráci českých a německých vědců, obecným cílem této spolupráce je zavedení a podpora intenzivního přírodovědného výzkumu vlků v severočeském pohraničí.

Vlci se do NP České Švýcarsko vrátili v roce 2016. Reprodukce vlků na území národního parku však byla potvrzena poprvé letos. Vlky na území dnešního Českého Švýcarska člověk vyhubil nejpozději v roce 1756, kdy byl na území českokamenického panství údajně odstřelen poslední jedinec. Na potvrzení reprodukce vlků v Českém Švýcarsku se tak čekalo 265 let.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekPracovníci Lesů hlavního města vysadí na podzim 83 900 sazenic
Další článekIngrid kvůli rakovině přišla o prsa: Odvážnými fotkami teď chce podpořit ženy se stejným osudem

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno