V Praze se otevře specializované centrum pomoci pro oběti sexuálního násilí. První středisko zahájí svůj provoz na podzim příštího roku, postupně se k němu přidají i čtyři další centra pro oběti domácího násilí v Brně, Mostě, Českých Budějovicích a Ostravě.

Specializované centrum bude na pražském Břevnově. Poskytovat bude pomoc jak obětem bezprostředně po útoku, tak těm, které se staly oběťmi sexuálního násilí v minulosti. K dispozici budou krizová lůžka, psychoterapie a sociální i právní poradenství. Možný bude také odběr vzorků pro případné důkazní řízení.

Centrum bude schopno zprostředkovat i advokátní zastoupení pro oběti a bude disponovat také místností pro policejní výslechy. „Ta umožní klientkám, které se rozhodnou situaci řešit trestněprávní cestou, absolvovat výslech přímo v centru. V příjemném a bezpečném prostředí, bez nutnosti dojíždět jinam,“ komentuje Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem, která bude centrum provozovat.

Podle ní je nezbytné, aby všechny služby byly na jednom místě. „Je naprosto skandální, že s tím nikdo nepřišel dříve. V praxi se setkáváme s tím, že instituce klientky z jednoho pracoviště přesouvají na druhé, jednají s nimi různí lidé, nikdo jim neřekne, co se bude dít,“ popsala podle ČTK Poláková.

Organizace nyní začíná s architekty pracovat na návrhu úprav prostor, po dokončení projektové části bude následovat rekonstrukce. Zařízení by mělo podle Polákové začít fungovat příští rok v září či říjnu. Peníze na centrum pro oběti sexuálního násilí i ostatní čtyři zařízení poskytly takzvané norské fondy. Podle Vlastimila Vaňka z ministerstva financí celková suma činí 51,6 milionu korun. Z fondů by měly jít další finance také na prevenci či do práce s násilnými osobami.

Domácí násilí podle Šafaříka zažila v Česku každá třetí žena a každý čtrnáctý muž. „V přepočtu je to 40 tisíc žen každý rok,“ podotkl Šafařík. Na policii se obrátí jen zlomek obětí.

V posledním roce se však čísla ještě navýšila, a to převážně kvůli pandemii koronaviru a opatřením s ní spojeným. Převážně omezení pohybu a zvýšená izolace vystavily ženy vyššímu riziku násilí v intimních vztazích. Výzkumy ukázaly, že v pandemii covid-19 vzrostl počet případů domácího násilí o 30 až 40 %.

Ředitelka organizace proFem Jitka Poláková, vedoucí služby odborné sociální poradenství organizace ROSA Branislava Marvánová Vargová a ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR Radan Šafařík na tiskové konferenci k otevření nových center|foto:Michal Krumphanzl, ČTK

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekMladá dívka vyvinula aplikaci, která zpřístupňuje filmy neslyšícím
Další článekFeministka mluví s muslimkou, černoch s rasistou. Neziskovka smiřuje sociální bubliny

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno