Splachuje se v ní dešťovou vodou, stíní předokenními žaluziemi a okolí zdobí hmyzí hotel i venkovní posilovna pro zaměstnance. V ekologický skvost se proměnil zchátralý areál bývalých chebských strojíren. V uplynulých dnech areál dokonce získal ocenění nejekologičtější industriální budova na světě. Areálu, který má rozlohu 27 tisíc metrů čtverečních, se tak jako vůbec prvnímu objektu v České republice podařilo získat certifikát BREEAM 2016 New Constructions.

Navíc.

Během výstavby a revitalizace areálu totiž došlo k recyklaci až 90 procent stavebního odpadu. A také další použité materiály pocházely ze šetrných zdrojů. Známka udržitelnosti s rekordním skórem se tak vyšplhala na 90,68 procenta.

Za celým projektem stojí investor Accolade a developerská společnost Panattoni.

Na principy udržitelného rozvoje narazíte v budově doslova na každém kroku. Nejimpozantnější parametry má přitom v oblasti nakládání s vodou – díky unikátnímu systému splachování toalet dešťovou vodou se podařilo oproti průmyslovému standardu snížit spotřebu pitné vody o 84 procent.

Foto: panattonieurope.com

Hala je vybavena chytrým LED osvětlením, měřením a optimalizací spotřeby energie či exteriérovými žaluziemi, které významně šetří energii potřebnou na klimatizaci prostoru. Spotřeba energie se tak snížila o 56 procent a generovaná uhlíková stopa o 58 procent. Všechny zvolené stavební materiály prošly výběrem s přihlédnutím k ekologii a udržitelné výstavbě a k vysokému hodnocení při certifikaci přispěla i tzv. kvalita vnitřního prostředí, zohledňující pracovní podmínky pro zaměstnance.

„Při realizaci skutečně udržitelné stavby s tak vysokým skóre nestačí jen zaměřit se na jednu oblast, ale je třeba sledovat všechny dohromady. Celý tým může být právem hrdý na tento úspěch, který je vzorem pro další projekty nejen v České republice, ale i po celém světě,“ chválí projekt Shamir Ghurma, ředitel společnosti BREEAM, která certifikace udržitelného rozvoje provádí celosvětově. eho slova potvrzuje i Malgorzata Sochacka ze společnosti Arcadis, vedoucí certifikační proces. „Byla zde začleněna nadstandardní řešení, jako je bezpečný přístup pro chodce a cyklisty, venkovní odpočinková zóna, rozmanitá zeleň místně původních druhů, opětovné použití materiálů z demolic a mnoho dalších.“

Už jste četli?

Zdroj: Forbes.

Předchozí článekManželé z Ekvádoru jsou nejstarším párem světa. Dohromady jim je 214 let
Další článekVelká Británie chce zakázat nákup potravin od společností, které ničí a pustoší lesy

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno