Vlasta a Stanislav Bělíkovi z Doubravníku na Brněnsku jsou pravděpodobně nejstarším žijícím manželským párem v České republice. Součet jejich věku je 202 let, Vlastě Bělíkové bude 100 let v dubnu, Stanislav Bělík loni v říjnu oslavil 102. narozeniny. Zástupci Agentury Dobrý den, která spravuje českou databázi rekordů, dnes manželům předali titul Rekordman roku v kategorii Senioři jako nejstaršímu páru v Česku.

,,Když rodičům bylo v součtu 200 let, napadlo mě, že takového výročí se hned tak nějaký pár nedožije, a začal jsem se zajímat, zda se to nedá někde dohledat. Nakonec jsem se obrátil na agenturu Dobrý den,“ řekl ČTK syn manželského páru Miloš Bělík.

Ověřit oficiální cestou, zda žije v Česku nějaký starší manželský pár, je podle prezidenta Agentury Dobrý den Miroslava Marka kvůli pravidlům o poskytování osobních údajů prakticky nemožné. ,,Statistický úřad vydává údaje o tom, kde žije kolik stoletých lidí. Konkrétní údaje ale bez souhlasu těchto lidí nikdo poskytnout nesmí. My se v takovém případě snažíme věc zveřejnit a čekáme, zda se nám přihlásí nějaký jiný rekordman. Nicméně si myslím, že je nesmírně vzácné, aby se takto vysokého věku dožili oba manželé,“ konstatoval Marek.

GALERIE: Nejstarší manželé v Česku: Vlastě a Stanislavovi je dohromady 202  let! | FOTO 1 | Blesk.cz
Foto: ČTK/Václav Šálek

Manželé žijí v Doubravníku prakticky celý život, jejich vztah trvá od roku 1945. ,,Já jsem si jí všiml, když vedla kravku na pastvu. Tak jí povídám: ‚Tobě to sluší, já bych si tě hned namluvil‘. A ona na to: ‚No to se musíš snažit‘. Tak jsem se snažil. Snažil jsem se pět let. A pak nám řekl matrikář, že bychom se měli do dvou týdnů rozhodnout, jestli se vezmeme,“ popsal začátky jejich vztahu Stanislav Bělík. V Doubravníku tehdy zakládali matriku a jedinou naplánovanou svatbou byl obřad dvou rozvedených lidí, což se matrikáři nelíbilo. Proto Bělíka popíchl, aby byli mladí lidé prvním manželským párem v matrice zapsaným.

Archivní fotka manželů Bělíkových.

Manželé sezdaní v roce 1950 oslavili před dvěma lety takzvanou platinovou svatbu, tedy 70 let manželství. Mají syna, který se narodil v roce 1952 a dceru narozenou v roce 1955. Obě děti bydlí v okolí, syn v těsném sousedství, protože svůj dům postavil na místě staré stodoly.

Celoživotním koníčkem Stanislava Bělíka bylo malování. Portrétoval všechny členy rodiny a maloval i okolí řeky Svratky, která protéká pod okny domu Bělíkových. Cekem 60 reprodukcí jeho obrazů vyšlo v knize Krajinou řeky Svratky. I malování podle Vlasty Bělíkové přispělo ke spokojenému manželství. ,,My jsme neměli čas se hádat. Přišel z práce, vzal si štětce a paletu a šel malovat,“ poznamenala Bělíková s úsměvem. V posledních několika letech se ale malování nemůže věnovat kvůli zhoršenému zraku.

Foto: ČTK/Václav Šálek

Na duben plánuje rodina menší oslavu 100. narozenin Vlasty Bělíkové. Když tento životní milník slavil její manžel, vedení městyse Doubravník pro něj připravilo velkou oslavu v sokolovně, nic podobného se ale za současné situace pravděpodobně neuskuteční. ,,Nejspíš se sejde jen nejbližší rodina,“ poznamenal Miloš Bělík.

Foto: ČTK/Václav Šálek

Čtěte také:

Zdroj:ČTK.

Předchozí článekAreál bývalé skládky v Krnově se stal chráněnou plochou. Žije tu vzácná ropucha krátkonohá
Další článekVědci letos v NP Podyjí napočítali dosud nejvíce orlů mořských

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno