V Krkonoších po zimě pokračuje obnova Muttichových němých značek, které mají navádět turisty k nejvýznamnějším horským boudám, vrcholům, osadám či obcím. Pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a Horské služby Krkonoše včera na Labské louce nad Špindlerovým Mlýnem instalovali první tři z asi 70 replik těchto značek, které se objeví v terénu letos, sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Červené plechové značky, známé také jako Muttichovky, dostaly jméno podle příjmení jejich tvůrce Kamila Vladislava Mutticha. V uplynulých letech bylo obnoveno asi 100 v terénu zbývajících původních značek. 

,,Takzvané Muttichovky jsou tradiční krkonošská záležitost, která má v terénu své opodstatnění. Málokdo zná přesný význam jednotlivých symbolů. Mnozí na ně dokonce pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale zůstává, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoci,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Muttichovky neudávají kilometrové ani časové údaje, ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky.

Značky, které budou letos v terénu rozmístěny, vznikly přes zimu v kovovýrobě v Lánově na Trutnovsku. Stejně jako ty původní jsou vyrobené z dvoumilimetrového ocelového plechu s odolnou povrchovou úpravou a natřené červenou vypalovací barvou. Podle Správy KRNAP jsou němé značky krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se v této době nic podobného nepoužívá. Péči o němé značky se věnuje Horská služba Krkonoše ve spolupráci se Správou KRNAP.

Muttichovky neudávají kilometrové ani časové údaje, ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky. Podle Správy KRNAP jsou němé značky krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se v této době nic podobného nepoužívá.
Zdroj | Správa KRNAP

Nápad na zavedení němých značek je z počátku první republiky, od Svazu lyžařů Republiky československé (RČS). Prvním důvodem k jejich vytvoření byla nečitelnost letního turistického značení v zimě a druhým jazyková problematika. Počátek Československa je spjat s pokračováním národnostních sporů mezi českým a německým obyvatelstvem, žijícím spolu v nově vzniklé republice. Nejinak tomu bylo i s jazykovou podobou nápisů na turistických ukazatelích. Němé značky bez jakýchkoliv textů měly tento problém vyřešit, uvedla Správa KRNAP.

Mnozí na značky pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale je, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoci. Červené plechové značky dostaly jméno podle příjmení jejich tvůrce Kamila Vladislava Mutticha.Zdroj | Správa KRNAP

Vypracování symbolů pro jednotlivé znaky, představující důležité krkonošské cíle, se ujal člen výboru Svazu lyžařů RČS Kamil Vladislav Muttich. V zimě 1921/22 byly značky vyzkoušeny v terénu, osvědčily se, a tak bylo celkem odesláno téměř 200 značek krkonošským boudařům, kteří měli zajistit jejich umístění podle zaslaných plánků.

,,V létě 1924 bylo němé značení Krkonoš dokončeno. Muttichovky byly umístěny v celém pohoří, celkově se jednalo o 350 červených cedulí ze silného plechu,“ uvedl Drahný.

Ve 20. a 30. letech se o značky na obou stranách Krkonoš staral Svaz lyžařů RČS, po druhé světové válce péči o ně převzala horská služba. Ve druhé polovině 20. století došlo na české straně hor k několika obnovám němých značek, na polské straně zanikly.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekOchránci přírody obnovili na šesti hektarech Sedmihorské mokřady v Českém ráji
Další článekThe Guardian: Vědci objevili pod ledem v Antarktidě nový mořský ekosystém

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno