V centru města je nevyužitý pozemek, na kterém má jednou stát kancelářská budova. Ještě než ji developer začne stavět, minimálně jednu sezonu tam porostou bylinky, květiny nebo zelenina.

Travnatý pozemek je na Masarykově náměstí u autobusové zastávky a administrativní budovy Magnum. „S partnerkou jsme se přistěhovali z Bruselu a chybělo nám tady komunitní vyžití. Podíval jsem se do katastru, zjistil majitele pozemku a napsal jsem jednateli společnosti, jestli si pozemek můžeme pronajmout do té doby, než oni začnou stavět,“ řekl Jiří Beran ze spolku Pardubická KOZA.

Nájemní smlouvu má spolek do října letošního roku, která se dá ještě prodloužit, pokud developer nezahájí stavbu. „Máme pozemek zatím na jednu pěstební sezonu, chceme pozemek otevřít, aby byl k něčemu, k užitku. Teď je to zvláštní tranzitní místo Pardubic,“ dodal Beran.

Zahrada by měla začít fungovat od poloviny května. Bude mít živý plot s tújemi. Budou tam lavice, kde si lidé mohou uspořádat piknik a potkávat se. Nemá to být jen místo pro pěstování bylin a zeleniny. „Cíl je budovat komunitu, poznat se,“ řekla Margarita Kuvaldina ze spolku.

Krajní květináče se zeleninou budou volně k dispozici kolemjdoucím, mohou si ji zdarma utrhnout. „Jako spolek budeme na kraji provozovat několik erárních květináčů, kde budeme pěstovat rajčata, saláty nebo okurky,“ řekl Beran.

Zahrada bude volně přístupná, nebude oplocená. Vyvýšené záhonky si zájemci za 1200 korun na sezonu pronajmou. Spolek má teď třicítku zájemců. Zástupci spolku smýšlejí pozitivně a doufají, že vandalové zahradu neponičí nebo nebudou sklízet zeleninu na záhoncích, které má někdo pronajaté.

„Je to pilotní projekt, samozřejmě narazíme na překážky, výzvy, které budeme řešit. Na konci sezony zjistíme, co funguje, co je potřeba změnit, co bude skvělé. Na to se těšíme, to je součást procesu,“ řekla Kuvaldina.

Zahrada má kolem 1600 metrů čtverečních, může tam být osm desítek záhonků. Na projekt spolek dostal grant, jinak by byl pronájem záhonu dražší. „Což pomůže, aby zahrada byla inkluzivní, nebude jen pro lidi, kteří mají dost příjmů navíc. Spustíme crowdfundingovou kampaň přes darujme.cz na komunitní zahradu. Lidé budou mít smlouvu na farmaření na záhonku,“ řekl Beran.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekTým českého vědce objevil a popsal nový rod žáby rákosničky
Další článekLesníci z Mendelovy univerzity pomohou s udržitelným hospodařením v Mongolsku

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno