Ekologie a plasty. Slova, která se v poslední době nejvíce skloňují. Na povrch se dostávají informace o lidech, kteří na vlastní pěst pomáhají přírodě od plastové pohromy.
A pozadu nezůstávají ani Češi.

V Praze přišli se skvělým nápadem. Na konci každého nákupu slyšíme: “Vezměte si ještě jeden sáček.“ Igelitové pytlíky jsou téměř všude zadarmo, nebo za malý peníz. Dokonce je možné se v obchodech setkat i s ovocem baleným do plastu. Člověku při pohledu na banán v plastové krabičce trnou oči hrůzou.

Proto vznikl projekt 10 milionů sáčků pro Česko. Dobrovolníci vyrábějí látkové sáčky, které jsou znovu použitelné. Chtějí, aby látkové pytlíky byly stejně dostupné, jako igelitové.
Projekt vznikl pod záštitou Zero Waste, což je platforma pro udržitelný rozvoj a etiku. Cílem je snížit plastový odpad, který je produkovaný v domácnostech. Dobrovolníci nám chtějí ulehčit nahrazování klasických “ igeliťáků.“

Foto: zerowastecesko.cz


Aby látkové sáčky mohly konkurovat těm igelitovým, rozhodli se, že je dobrovolníci budou rozdávat zadarmo. Říkají si Odpadová hlídka. Přidat se může každý. Dobrovolníky hledají přes facebookovou skupinu „Odpadová hlídka Praha“.

Sáčky vyrábí paní Jarmilka z chráněné dílny Nové Horizonty. Vyrábí se z nepoužitelného textilu. Výroba jednoho kusu stojí asi 10 korun. Prvních 10 tisíc sáčků vzniklo díky finančnímu příspěvku firmy LUSH, která vyrábí bezobalovou kosmetiku.
Máte možnost nám věnovat zbytky nepoužitého textilu nebo stužek a tkaniček?
Máte možnost nám pomoci se šitím sáčků?

Zapojit se může každý. Podpořme tento skvělý projekt. Nebuďme lhostejní. Přírodu potřebuje každý z nás, igelitové sáčky teď můžeme nahradit.
https://www.zerowastecesko.cz/10-milionu-sacku-pro-cr/

Čtěte také:

Zdroj: Dobré noviny. Úvodní foto: Kaufland, zerowastecesko.

Předchozí článekFenka Amy našla štěstí u vážně nemocné holčičky.
Další článekToto jsou největší hrdinové v Číně. Lidé vzdávají hold vyčerpaným lékařům a sestřičkám.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno