Pražané mohou v posledních týdnech narazit na řadě míst na záhadné básně s QR kódem. Jejich autorka jimi chce vyvrátit zažitou představu o tom, že umění patří do uzavřených galerií. Krátkými texty, které vylepuje v ulicích, komunikuje s cizími lidmi a vytrhává je z každodennosti a pocitu odcizeného města. Za básně sklízí pozitivní ohlasy, lidé je i aktivně vyhledávají podobně jako kešky.
,,Umění, stejně jako veřejný prostor, je určené pro každého. Proto mi přijde relevantní básně umisťovat na místa, jako jsou například popelnice, odpadkové koše či poblíž zastávek městské hromadné dopravy,“ říká studentka umění, která na Instagramu působí pod názvem @prahoproject.
Pravou identitu totiž odtajňovat nechce. ,,Domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci,“ říká pro Aktuálně.
V textech se zaměřuje na aktuální okamžiky, osobní vzpomínky, ale například i lásku nebo pokoru. ,,Často mi lidé píší, že by dané básně napsali podobně nebo že se v nich nějakým způsobem osobně našli, což mě velice těší. Právě to je jeden z účelů projektu.“
Během šesti týdnů přišlo autorce přes 1500 reakcí. Některé jsou i velmi osobní a skrývají citlivé informace nebo prosby o pomoc. ,,Vzhledem k povaze některých výpovědí v aktuální chvíli pracujeme na navázání spolupráce se zatím nejmenovanou psychologickou poradnou, která by nám pomáhala s těžšími výpověďmi nakládat správně,“ vysvětluje.
Básně jsou často oku skryté a člověk na ně narazí jen náhodou, třeba při čekání na autobus. Od prosince se projekt přemístí i na viditelnější místa – básně budou součástí vagónů metra, billboardů nebo různých uměleckých magazínů.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: Aktuálně.