Radnice ve Žďáru nad Sázavou nechá letos na podzim v ulicích vysázet přes 380 nových stromů, budou to lípy, javory či duby. Zčásti nahradí nemocné dřeviny, které budou pracovníci kácet v únoru a březnu. Na obnovu stromořadí za 4,8 milionu korun dostalo město dotaci, která náklady pokryje asi z 60 procent, uvedl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). 

,,Naším cílem je zelené zdravé město, kde porostou krásné velké stromy, které budou omezovat prašnost, budou vytvářet zdravé mikroklima a budou zachycovat škodlivé látky,“ řekl starosta. Doplnil, že letošní projekt navazuje na revitalizaci zeleně provedenou v roce 2018. Soutěží se cena nynější zakázky proti původnímu předpokladu snížila o 700 000 korun.

Nové stromy budou pracovníci na podzim vysazovat ve 12 ulicích. Výsadba se bude týkat i míst, kde dneska žádné stromy nejsou. Nahradí také 116 dřevin, které půjdou k zemi. ,,Jsou to staré umírající nemocné stromy,“ řekl starosta. Uvedl, že před desítkami let byly možná v rámci budovatelského nadšení zvolené nevhodné druhy, které mají nízkou a malou korunu. Někde ztěžují průjezd vyšších aut. ,,I z hlediska bezpečnosti chodců nebo zaparkovaných automobilů je vhodné je odstranit,“ řekl. Další desítky stromů odborníci ošetří.

Zeleň bude ve Žďáru nad Sázavou přibývat i na městských střechách. Vloni na podzim nechalo město osázet rostlinami část rovné střechy u polikliniky, letos má v plánu podobně upravit zastřešení zasedací místnosti bývalého městského úřadu na náměstí. Dlouhodobý plán města zaměřený na zlepšení životního prostředí počítá mimo jiné i s tvorbou zelených fasád, využíváním odpadní a dešťové vody, elektromobilů, sluneční energie nebo s obnovováním polních cest.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekMořská tráva pomáhá čistit moře od plastů
Další článekOvzduší v Ostravě bylo loni nejlepší za dobu srovnatelných měření

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno