Ústecká zoologická zahrada si letos připsala světový úspěch, v jedné z expozic se narodilo mládě vzácného medvěda malajského. Za poslední dva roky jde o jediné mládě tohoto ohroženého druhu narozené v zoologických zahradách na světě, informoval mluvčí zoo Vít Lukáš.

Medvědi malajští patří mezi ohrožené druhy asijské fauny. V přírodě jejich populace rychle klesá zejména z důvodu ničení jejich přirozeného prostředí kácením a vypalováním pralesů, výsadbou palmy olejné, ale také kvůli nelegálnímu lovu. ,,Zoo Ústí nad Labem se podílí na ochraně tohoto druhu nejen úspěšných chovem v lidské péči, ale i ochranou jejich přirozeného prostředí v rámci projektu Pesisir Balikpapan,“ uvedla ředitelka zoo Ilona Pšenková. ,,V lidské péči je chováno pouze 180 jedinců. Naše zoo se řadí mezi nejúspěšnější chovatele na světě,“ dodala.

Poslední mládě je již pátým ústeckým přírůstkem. ,,Samice Barma je zkušená matka. I proto je zatím v absolutní psychické pohodě a o mládě se pečlivě stará. Již krátce po porodu jsme viděli, že má mládě dobrý sací reflex a že je o něj dobře postaráno,“ uvedla chovatelka medvědů malajských Veronika Koťová. Chovatelka je zatím jediná, koho samice do své ubikace pustí. ,,I díky tomu se mi podařilo zjistit, že se jedná o samce a že v pěti týdnech vážil 3,4 kg,“ řekla Koťová. Ve světové populaci se vyskytuje zhruba o třetinu víc samic než samců, což odchovu přidává na unikátnosti.

Návštěvníci zatím přírůstek neuvidí, medvědi teď potřebují klid. Část pavilonu proto zůstává zavřená. ,,Prosíme proto naše návštěvníky o pochopení a trpělivost. Věříme, že si již brzy náš poslední přírůstek prohlédnou zblízka,“ vzkázala výletníkům hlavní zooložka Petra Padalíková.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekChlapec zachránil před utopením matku, která dostala epileptický záchvat
Další článekDelfíni vytvářejí sociální pouta trvající desetiletí, spolupracují při hledání partnerů a v boji s konkurenty

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno