Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se tento týden představí veřejnosti Florální kostel. Jde o projekt umělců Michaely Černické a Jiřího Černického, který tvoří 57 listnatých stromů na dohled památného vrchu Helštýn. Zelenou katedrálu o rozměrech 51krát 30 metrů tvoří vzrostlé jabloně, topoly a duby, které lemuje květnatá louka, sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.

,,Minimálně v rámci České republiky se jedná o ojedinělý projekt s přesahem dalších desítek let, kdy bude Florální kostel postupně růst. I proto nebylo vůbec jednoduché vybrat vhodné místo pro jeho umístění. Nakonec jsme zvolili právě Helštýn, který patří k dominantám města a je oblíbeným cílem výletů s krásným výhledem na Valašské Meziříčí,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková (ANO).

Stromy se vysazovaly loni. ,,Nyní se již stromy krásně zelenají a společně s květnatou loukou tvoří unikátní prostor. Proto jsme se rozhodli pozvat manžele Černické jako autory původní myšlenky a další hosty včetně uznávaného geologa Václava Cílka a Florální kostel slavnostně otevřít veřejnosti. Věřím, že se postupně stane cílem procházek, svateb nebo jen místem tichého rozjímání,“ uvedla Wojaczková. Slavnostní otevření zelené katedrály bude 22. června od 11:00.

Foto: Město Valašské Meziříčí/ Jakub Mikuš.

Na Helštýně stojí také památník obětí druhé světové války. V roce 2019 přibyl půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž tam stál do poloviny 19. století.

Foto: Město Valašské Meziříčí/ Jakub Mikuš.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekKanada zakáže výrobu a dovoz plastových tašek a nádobí
Další článekKolumbie má první černošskou viceprezidentku. Je to bývalá hospodyně a aktivistka

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno