Ve vytěženém kamenolomu, který má už dva roky pronajato Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci na Novojičínsku, objevili kriticky ohroženého brouka drabčíka, latinským názvem Hesperus rufipennis. Intenzivní biologický průzkum, na němž se podílí Ostravská univerzita, ukázal, že v lomu v bílovecké části Stará Ves se vyskytují i další vzácné druhy hmyzu. ČTK to za gymnázium sdělila Lenka Gulašiová.

Ohrožený drabčík žije v dutinách starších listnatých stromů s vlhkou trouchnivinou a jeho přítomnost ukazuje na význam lesní části lomu pro biodiverzitu. ,,Dalšími saproxylickými (na mrtvé dřevo vázanými) druhy jsou například vzácnější drabčíci Quedius maurus a Quedius invrae. Také zranitelný houbožrout Mycetophagus fulvicollis obývá zachovalé listnaté lesy, zejména tam, kde je dřevo zejména topolů napadeno houbami,“ uvedl Petr Pyszko z Ostravské univerzity.

Ze známějších druhů se v lomu vyskytují prskavec menší, střevlík Ulrichův, svižník polní, májka obecná či kudlanka nábožná. Pyszko uvedl, že jejich společným prvkem je závislost na suchomilných stanovištích, jako jsou stepi, osluněná pole, pastviny a suché louky. Takovéto specifické prostředí potřebuje i řada motýlů.

,,Jedinečná kombinace stepních a lesních biotopů v lomu představuje pro výzkum neuvěřitelně vzrušující prostředí. Mezi zoologicky nejvýznamnější skupiny zde patří denní motýli. Modrásek jetelový, okáč strdivkový, vřetenuška mateřídoušková, vřetenuška čičorková či okáč voňavkový jsou pouze některé z druhů, které byly v lokalitě nalezeny,“ uvedl Pyszko.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekNová webová mapa o životním prostředí mapuje 30 let proměn české přírody
Další článekVíce než polovina českých domácností si pěstuje ovoce a zeleninu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno