Plachty WindWings jsou navrženy tak, aby snižovaly spotřebu paliva, a tím i uhlíkovou stopu lodní dopravy. Cílem nové technologie je přispět k ekologičtější lodní přepravě. Téměř 40 metrů vysoké plachty by totiž mohly podle výrobce snížit celkové emise nákladních lodí o 30 %.

První cesta lodi Pyxis Ocean z Číny do Brazílie bude počátečním testem speciálních plachet v reálných podmínkách. Jsou vyrobené ze stejného materiálu jako větrné elektrárny a dokážou se sklápět. Když je loď v přístavu, jsou „křídla“ sklopená, když vypluje na otevřené moře, roztáhnou se a plavidlu umožňují nespoléhat se jen na motor.

Jan Dieleman, prezident společnosti Cargill, která na vůbec první takovou cestu vyplouvá, pro britskou BBC uvedl, že odvětví lodní dopravy je na „cestě k dekarbonizaci“. Před pěti lety nebyl podle něj nikdo v oboru na takové změny připraven: „Jsme o pět let později a názor se zcela změnil. Myslím, že jsou všichni přesvědčeni, že musí přispět svým dílem.“

„Křídla“ vyvinula britská firma BAR Technologies, jejíž šéf John Cooper předpovídá, že „do roku 2025 bude polovina nově stavěných lodí objednána s větrným pohonem“. Věří tomu hlavně proto, že lodním přepravcům ušetří velké množství paliva a tím dlouhodobě sníží i náklady. Úspora je i jeden a půl tuny paliva denně u jednoho plavidla.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK, Wave News.

Předchozí článekPlzeň rozdá lidem stovky stromů, aby si je vysadili na svých pozemcích
Další článekOhrožená želva, která přeplula Atlantik, se vrací zpátky do USA. Svezlo ji i Královské letectvo

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno