Hliníkových kávových kapslí od kávy, které lidé mohou od letošního roku odkládat do šedých separačních nádob, byly letos od ledna do dubna v Praze vytříděny dvě tuny, sdělil mluvčí firmy Pražské služby (PSAS) Radim Mana. 

Na separaci kávových kapslí se v Praze podílí Pražské služby, magistrát hlavního města a společnost Nespresso. Ta vytříděné hliníkové kapsle odebírá a dále zpracovává. Podle manažerky firmy Andrey Petrové se výrobou recyklovaného hliníku v porovnání s výrobou nového ušetří 95 procent energie. Pražané podle Many mohou do kontejnerů házet hliníkové kapsle od kávy libovolné značky.

Po hlavním městě je podle mluvčího PSAS rozmístěno 1555 šedých kontejnerů na kovové obaly. Jejich obsah se sváží na poloautomatickou třídicí linku do Vysočan. Mnohé hliníkové kapsle z odpadu určeného k recyklaci vybere ručně obsluha linky, další kapsle se vytřídí na takzvaných separátorech. Sesbírané kávové kapsle určené k recyklaci si z areálu Pražských služeb ve Vysočanech k dalšímu zpracování odváží specializovaná firma, dodal mluvčí.

Množství sesbíraných kovů se každoročně zvyšuje. V roce 2020 bylo sesbíráno 629 tun kovových obalů, což bylo o 208 tun více než v roce 2019 a o 367 tun více než v roce 2018. Loni lidé v Praze do separačních nádob vytřídili 59.592 tun odpadu, méně než o rok dříve. Zvýšilo se ale množství směsného odpadu, které firma PSAS svezla. Množství směsného odpadu v Praze roste už několik let, loni ho bylo 257.754 tun.

PSAS zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekV pevninské Austrálii se ve volné přírodě po 3000 letech narodila mláďata tasmánských čertů
Další článekŠpanělští učitelé chodí do školy v sukni, chtějí tak podpořit vyloučeného studenta

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno