Ve Dvoře Králové a v Tanzanii se slaví! Vzácným nosorožcům dvourohým, kteří byli v roce 2009 převezeni ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do tanzanského národního parku Mkomazi, se narodilo čtvrté mládě. A zase je to ženská, jako lusk.

Hlavním cílem přesunu nosorožců do Tanzanie je obnovit tamní populaci nosorožců, která byla zničená dlouhými roky pytlačení.

Matkou je samice Deborah, otcem samec Jamie. Tento páreček je velice aktivní, podařilo se jim přivést na svět už několik mláďat. Navíc Jamie je pořádný „kaňour“, protože ten zplodil v roce 2016 další dvě mláďata s jinými samicemi.
„Čtyři mláďata za deset let je úctyhodný výkon. Zvlášť když si uvědomíme, že březost u nosorožců trvá přibližně 16 měsíců a mládě musí po narození ještě nějaký čas zůstat s matkou,“ uvedl ředitel králodvorské ZOO, Přemysl Rabas. Nosorožci dvourozí patří k východnímu poddruhu, kterému hrozí vyhynutí.

Zmiňovaných nosorožců žilo v roce 1970 okolo 65 tisíc. Kvůli lovu a pytláctví jejich počty v roce 1993 klesly na pouhých 2300 jedinců.

Nosorožci dvourozí se do Afriky vrátili ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do Dvora Králové dostali ze své domoviny na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel ZOO, Josef Vágner. Ten tak dost možná pomohl zachránit tento druh zvířat.

Po řadě ochranářských opatření jejich populace ve volné přírodě přesáhla pět tisíc.

Zdroj, úvodní foto: ČTK.

Předchozí článekV Helsinkách v roce 2019 nezemřel jediný chodec ani cyklista. Dosáhli toho jednoduše.
Další článekCestovatelé: Jak Lucka s Alešem bojují s úzkostmi na druhém konci světa? Životní skok do neznáma.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno