Na výrobu domácí kosmetiky, výměnu knih, bleší trhy i ekologické workshopy láká Týden bez odpadu, který začíná dnes a potrvá do 11. září. Letos se do programu zapojily tři desítky organizací, komunit i bezobalových obchodů po celém Česku, které připravily řadu akcí. Týden bez odpadu pořádají nezisková organizace Zerowasters a provozovatelky blogu Czech Zero Waste, které se věnují osvětě o předcházení vzniku odpadu. 

,,Týden bez odpadu podle nás otevírá cestu k celkově udržitelnějšímu životnímu stylu, díky kterému se můžeme naučit omezit spotřebu vody, energií a tak ve výsledku ušetřit. To považuji za nesmírně důležité v současné době, kdy se potýkáme nejen s ekologickou krizí, ale také s ekonomickou a energetickou,“ uvedla v tiskové zprávě Veronika Nováčková ze Zerowasters.

V Praze mohou lidé už dnes vyrazit třeba do vinohradské bezobalové prodejny Bout.cz na workshop o zpracování bylinek a jejich využití do dezertů, čajů i kvašených nápojů. V sobotu 10. září se v ulici Nad Malým mýtem uskuteční bleší trh spojený s výměnou pokojových rostlin. V neděli si lze vyměnit knihy v bubenečské kavárně Coffice. Tentýž den mohou lidé směnit oblečení či domácí potřeby, které už nechtějí, za nové kousky v kavárně Dílna na Smíchovské náplavce.

Mimo hlavní město je v plánu třeba workshop výroby pleťového krému v pardubickém koloniálu beZobalka a bleší trh s dětskými hračkami, knihami a sportovními potřebami v komunitním centru na faře ve středočeských Libčicích nad Vltavou. V neděli také lidé nabídnou přebytky úrody ze svých zahrad na ulici Komenského v Jablonci nad Nisou a ve čtvrtek bude projekce snímku na ekologické téma v Čelákovicích.

,,Nejaktivnějším pořadatelem je Bezobaláč ve Zlíně, který letos uspořádá hned sedm událostí,“ upozornila Helena Škrdlíková za blog Czech Zero Waste. Dnes se ve Zlíně koná workshop o ekologickém praní a projekce snímku 10 miliard – Co máte na talíři, který sleduje různé přístupy k pěstování potravin. Ve středu si tam budou lidé povídat o kávě, o den později je v plánu workshop výroby ručního papíru ze starého oblečení a odpadového papíru.

Týden bez odpadu se v Česku bude konat pošesté. Mezinárodní iniciativa Zero Waste Week vznikla v roce 2008 ve Velké Británii, v tuzemsku ji v předchozích letech koordinoval blog Czech Zero Waste. Organizace Zerowasters se poprvé přidala v letošním roce.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekPraha chystá literární procházky po městských parcích
Další článekV Praze za poslední tři roky přibylo téměř 1000 včelstev, včelařů je přes 800

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno