Žďárská radnice se snaží vracet do krajiny v okolí města zaniklé polní cesty. V minulých dvou letech nechala obnovit dvě cesty měřící v součtu dva kilometry. Letos chce přidat další dvě cesty, které povedou od okraje Žďáru nad Sázavou ke vsím Vysoké a Stržanov. Jsou to akce za statisíce korun, řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). K obnovování cest se podle ochránců přírody začíná přiklánět víc obcí v kraji.

Ždárská radnice obnovuje cesty na svých pozemcích, které pronajímá. Při vytváření velkých bloků polí byly kdysi cesty rozorané, ale stále jsou vedené v katastrálních mapách. Cesty pomáhají snižovat erozi půdy a zadržovat vodu, zároveň se zvyšuje prostupnost krajiny. ,,Vybízí to k objevování nových tras procházek,“ uvedl Mrkos.

Směrem na Stržanov město letos obnoví 1,8 kilometru cesty, obnovená cesta ke vsi Vysoké bude měřit přes půl kilometru. ,,Vždycky se tam snažíme udělat zatravněnou plochu, která má šířku 2,5 až tři metry,“ přiblížil starosta podobu cest. Město u nich také nechává sázet stromy a keře. Objevují se tam lípy, duby, javory a z ovocných stromů třešně, jabloně, hrušně a švestky. ,,Povětšinou se jedná o staré krajové odrůdy, pokud jsou k dispozici,“ uvedl Mrkos.

První polní cestu dlouhou 1,5 kilometru město obnovilo v lokalitě Vetla, stálo to do 700 000 Kč. Na loňské obnovení další půlkilometrové cesty přispěla 140 000 Kč Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Cesty se město snaží chránit kůly a velkými kameny, přesto je podle starosty občas poškodí zemědělské stroje. ,,Následná péče je velice zásadní, aby se ta cesta udržela,“ uvedl.

,,Řekl, bych, že je to zajímavý trend v poslední době, že řada obcí začíná takhle uvažovat, což je velmi dobře,“ řekl ČTK Václav Hlaváč, ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy k obnovování polních cest, které se nedělají kvůli obhospodařování pozemků. Cesty podle něj byly minulé dva roky obnovované například i v Havlíčkově Brodě.

Čtěte také:

Předchozí článekNejkrásnější šelma světa? Bílý lev zapózoval fotografovi
Další článekDobrovolníci letos opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno