Kořeny mohutného jilmu v centru Prahy narušily chodník a zeď v Růžové ulici. Zeď se dostala do havarijního stavu, který by mohl ohrozit chodce. Jilmu tak hrozilo pokácení. Hlavní město se ale rozhodlo strom v ulici vedoucí k hlavnímu nádraží zachovat, a přizpůsobit raději zeď přítomnosti stromu, píše server Ekolist.

Dostatek zeleně v metropoli se snaží hlavní město zajistit nejen výsadbou nových stromů, ale také ochranou těch stávajících. Záchrany se tak dočkal i více než 140 let starý jilm horský v Růžové ulici, kterému hrozilo pokácení, neboť jeho kořenový systém výrazně prorůstal do základů sousední zdi. A existovalo reálné nebezpečí, že zeď spadne na chodník, kudy prochází pěší,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Hlavní město nejprve přistoupilo ke zbourání narušené zdi, přičemž bylo nutné ručně odstranit její základy a citlivě ořezat prorůstající kořeny. Všechny o průměru nad tři centimetry byly zachovány a ostatní kořenící prostory byly dočasně zajištěny proti vysychání mulčovací kůrou.

Při zjištění skutečného stavu kořenů bylo oproti původnímu plánu zároveň rozhodnuto o změně konstrukčního řešení výstavby nové zdi. Všechny kosterní nosné kořeny tak nebudou v kontaktu s konstrukcí zdi a díky tomu už nehrozí opakované narušení její statiky. Zároveň kořeny nebudou zdí utlačovány a poškozovány.

Základ zdi je opatřen speciální bariérou, která zamezí právě vrůstání nových kořenů do jejího tělesa. Ostatní kořenící prostor kolem výkopů bude z důvodů dodržení technologických norem vyplněn zeminou s přídavkem zásobních hnojiv, která zajistí pro dorůstající kořeny dostatečné zásobení živinami po dobu několika let. V neposlední řadě bude zemina kolem základu řádně hutněna.

Za daných možností tak hlavní město prosadilo maximum pro zajištění bezpečnosti při procházení kolem zdi i pro další zdárný rozvoj stromu.

Čtěte také:

Zdroj: EKolist.

Předchozí článekOchránci přírody vykoupili na Táborsku Bradáčovské mokřady
Další článekBrit na mopedu objede místa se směšnými názvy. Chce vybrat peníze na léčbu rakoviny

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno