Rodinná firma NWT rozšiřuje své podnikání. Největší dodavatel a provozovatel zelinářských skleníků své plochy zvětší o třetinu. „Věříme, že inspirujeme i další české pěstitele,“ říká Jiří Stodůlka, ředitel zemědělské divize zlínské rodinné skupiny NWT pro Seznam zprávy.

Svůj první skleník přitom firma manželů Martiny a Davida Vítkových postavila teprve před pěti lety – na Slovensku. V Dolní Lutyni na Karvinsku provozuje Farma Bezdínek, spadající do NWT, od roku 2018 skleníky na 11 hektarech. „Letos tu plánujeme výstavbu dalších 3,3 hektaru,“ říká ředitel Stodůlka.

Podobně se má zdejší skleníkový byznys rozšiřovat i v dalších letech. „Plánujeme postupně každý rok několik dalších hektarů přistavovat,“ dodává Stodůlka. Kromě toho provozuje NWT zeleninový skleník o rozloze 2,8 hektaru také v Kameničanech na Slovensku.

Farmy pěstují pod sklem hlavně rajčata. Loňská produkce dosahovala dvou tisíc tun. Zelenina jde hlavně do tuzemských obchodních řetězců, zhruba desetina se jí prodá takzvaně ze dvora. „Nyní zvažujeme i další zeleninové druhy, jako jsou okurky, paprika nebo listová zelenina, tedy saláty a bylinky,“ podotýká Stodůlka.

Kromě vlastní produkce dodává NWT skleníky a technologii na pěstování zeleniny pro další investory. Zastavěná plocha pro různé odběratele z celé republiky převyšuje dalších 20 hektarů.

Skleníkový zelinářský a květinový byznys v Česku zažívá návrat. V 90. letech se ale skleníky hromadně rušily a zelenina se začala ve velkém dovážet ze zahraničí. Teď se farmáři ke skleníkům vracejí, zatím pomalu.

Foto: Kie-Ker

Bez pesticidů

 „Farma Bezdínek je první a zatím jediný skleník v Česku, který má certifikaci na technologii celoročního pěstování plodové zeleniny ve skleníku bez zbytků pesticidů. Naše rajčata jsou pěstovaná v přírodním organickém kompostovatelném kokosovém substrátu. Evropská legislativa ale umožňuje označení BIO pouze produktům pěstovaným v půdě,“ vysvětluje Stodůlka.

„Náš systém pěstování je produkční. Zatímco hlavním úkolem biozemědělců je ochrana půdy, vody, krajiny a životního prostředí a jejich hlavním příjmem jsou dotace, naším hlavním úkolem je produkovat potraviny v co nejvyšší kvalitě a příjmy získat za prodej zeleniny,“ dodává šéf NWT Agro. Doufá, že se jeho firma stane v tomto oboru průkopníkem.

Podle čísel ekologického zemědělství za rok 2018, které vydalo Ministerstvo zemědělství, vypěstovali všichni čeští bioproducenti celkem 1998 tun certifikované zeleniny bez pesticidů. Přitom jen Farma Bezdínek má letos vyrobit víc než tři tisíce tun rajčat bez pesticidů.

V NWT jsou přesvědčeni, že si zelenina nebo ovoce s certifikáty „bez pesticidů“ najde na českém trhu zákazníky, ochotné platit za kvalitu vyšší ceny. „A věříme, že inspirujeme i další pěstitele k přechodu na bezpesticidovou produkci,“ říká Jiří Stodůlka pro Seznam zprávy.

Zdroj: Seznam zprávy. Úvodní foto: Zelinářská Unie Čech a Moravy

Předchozí článekToto jsou největší hrdinové v Číně. Lidé vzdávají hold vyčerpaným lékařům a sestřičkám.
Další článekČeši zachraňují včely, kterých výrazně ubývá! Zjišťují, co se děje v úlech.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno