Na skauty je v čase pandemie spolehnutí. Jako dobrovolníci se zapojili do pomoci seniorům, roznášení nákupů a léků, šití ochranných pomůcek i do výpomoci v nemocnicích či v domovech seniorů. Ve Znojmě se zase vrhli do šití ochranných plášťů pro zdravotníky a pečovatele.

Už na jaře se skauti a skautky z Přístavu Neptun Znojmo, 1. smíšeného a 1. dívčího oddílu spolu s přáteli a dalšími dobrovolníky zapojili do šití roušek a sami si organizovali distribuci netkané textilie vhodné pro výrobu ochranných pomůcek. Svoji klubovnu přeměnili na ohromnou dílnu, či spíš logistické centrum, kde postupně vznikaly tisíce roušek.

Foto: Přístav vodních skautů Neptun Znojmo, Středisko Podyjí Znojmo

A na podzim se znojemští skauti vrhli do práce znovu, ovšem místo roušek se pustili do šití ochranných plášťů. A to už vyžadovalo bezchybnou organizaci, spolupráci, zručnost a energii. A jak to tedy fungovalo? Znojemská společnost dobrovolníkům poskytla vhodnou textilii, kterou starší skauti a skautky postupně zpracovávali na střihy. Roveři a vedoucí oddílů se po dvojicích střídali, z velké role odvinuli postupně 100 vrstev, na které obkreslili střih, a speciálním strojem ustřihli. Jednotlivé kusy bylo třeba zkompletovat do šicích setů – tělo, rukávy, šňůrka, pásek – poskládat k sobě a připravit do balíků po 10, 20, 30 kusech.

Zkompletované šicí sety putovaly na Centrum Vodárna, kam si pro ně mohla chodit široká skupina dobrovolníků, kteří pak sešívali jednotlivé díly k sobě. Ušité pláště se scházely znovu na Vodárně, kompletovaly se do balíků a putovaly tam, kde jich bylo třeba, do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. „Za všechny pláště, které dobrovolníci ušili, moc děkujeme. Denně je používáme jako ochranu před nákazou nemocí covid-19. A jsme moc rádi, že je máme. Jsou skvěle ušité a cítíme se v nich pohodlně,“ pochvaluje si lékařka ze znojemského ARO Kristýna Náhlíková.

Foto: Přístav vodních skautů Neptun Znojmo, Středisko Podyjí Znojmo

Za jaro i podzim dobrovolníci kolem Centra Vodárna ušili 13 571 roušek a 9 998 plášťů, a zpracovali tak více než 2,3 tuny darované netkané textilie. Vyrobené ochranné pomůcky pomáhají jak v samotném Znojmě, tak v Moravských Budějovicích, Jevišovicích, Dačicích, Kunžaku, Pohořelicích atd. Putovaly do nemocnic, lékáren, k praktickým a dětským lékařům, do LDN, domovů pro seniory nebo záchranným složkám.

„Je hezké vidět, že i v této nelehké době se umíme semknout a pomoci tam, kde je potřeba. Jsme moc rádi, že toho můžeme být součástí,“ říká vedoucí Přístavu Neptun David Gross.

V současné době mají od svých příjemců informace, že mají ochranných obleků dostatek, a svou „textilní dílnu“ pozastavili. ,,Šlo o naši reakci na akutní nedostatek pomůcek, ale nejde to dělat donekonečna. Celé to stojí na dobré vůli lidí a jejich ochotě věnovat volný čas. Samozřejmě přišla i únava a tlak běžných povinností,“ líčí Gros.

Foto: Přístav vodních skautů Neptun Znojmo, Středisko Podyjí Znojmo


Čtěte také:

Zdroj: Benešovský deník, Aktuálně.

Předchozí článekČesko o víkendu díky dobrovolníkům znatelně prokouklo. Do akce Ukliďme Česko se zapojilo asi 50 000 lidí
Další článekRodiče ho nechtěli. O mládě emu se stará šest netradičních kamarádů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno