Zraněný samec čápa bílého si přiletěl pro pomoc do Záchranné stanice Huslík v Poděbradech. Čáp měl zraněnou nohu, pravděpodobně po souboji s jiným čapím samcem. O neobvyklém případu informuje server Ekolist.

„Čápa s otevřenou zlomeninou levé nohy jsme objevili na voliéře, kde máme naše čápy. Seděl úplně nahoře, ale po chvíli váhání se od nás nechal odchytit,“ řekl vedoucí záchranné stanice pro volně žijící zvířata Luboš Vaněk. Podle něj to není poprvé, kdy se zraněné zvíře intuitivně vydalo pro pomoc právě do záchranné stanice Huslík.

„Čápa jsme ošetřili v narkóze, byla nutná amputace končetiny,“ upřesnil Vaněk. O nohu ale čáp nepřišel. Pracovníci záchranné stanice mu totiž dali protézu z novodurové trubky. Teď už chodí po voliéře a stane se trvalou součástí naší expozice handicapovaných zvířat, která se už nemohou vrátit do volné přírody.

Protéza připevněná na levou nohu čápa bílého.
Foto | Luboš Vaněk / Záchranná stanice Huslík

„V některých jiných záchranných stanicích vyrábějí zraněným čápům protézy na 3D tiskárně, nám se ale osvědčily právě novodurové trubky, které jsou lehké, stabilní a levné,“ říká bioložka a doktorka Marta Kroča Bryndová. „Před několika lety byl stálým obyvatelem záchranné stanice čáp, kterému jsme vyrobili stejnou protézu. A žil pak více než 12 let,“ dodává Luboš Vaněk.

Čáp se zřejmě zranil při souboji s jiným čapím samcem o volné hnízdo na choťáneckém komíně nedaleko Poděbrad. „Podobné souboje jsou celkem běžné, protože jen čáp s vlastním hnízdem dokáže přilákat některou ze samic, které přilétají do Čech z Afriky přibližně o měsíc později, než samci,“ vysvětluje Kroča Bryndová.

Podle serveru Ekolist bude čáp pomáhat při výuce dětí. Ročně jich na Huslík dorazí asi deset tisíc, z toho polovina jsou školní výpravy. V ekocentru na ně čeká řada vzdělávacích programů o ochraně přírody.

Záchranná stanice Huslík funguje na Poděbradsku přes třicet let. Letos ošetřila skoro šest stovek živočichů, většina z nich se vrátila do volné přírody.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekČtyři dny práce místo pěti. Británie testuje kratší pracovní týden
Další článekNew York zavádí právo na opravu. Společnosti budou muset nabízet náhradní díly

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno