Znáte projekt Bezpečné zastávky? Právě za tím stojí žena z Trnavy, Zuzana  Lančaričová. Dívka, která odmítla jen tak přihlížet ignoraci měst. Rozhodla se, že to začne řešit vlastnoručně. O projektu informoval web startitup.sk. 

Bezpečné zastávky je projekt, který napravuje následky nezodpovědných developerů. Ve městech totiž přibývá skleněných ploch a právě ty představují pro ptactvo obrovský problém. Impulzem pro vznik projektu bylo, když Zuzana našla na prosklené zastávce MHD čtyři uhynulá ptáčata. Příčina smrti? Náraz do skla.

Zuzana si uvědomila, že lidé mají tendenci vnímat ochranu přírody spíše v pralesech a Národních parcích. Jenže ochránit přírodu je třeba také ve městech. I tam totiž nežijeme sami. Když Zuzka nacházela mrtvé ptáky na zastávkách MHD každý den, začala jednat. Uvědomila si, že je to velký problém, který nikdo neřeší. Který doteď neřešila ani ona sama. Rozhodla se proto vzít osud ptactva ve městech do svých rukou. A to doslova.

Vznikl projekt Bezpečné zastávky!

Prístrešok na ul. B. Smetanu je už pre vtáctvo bezpečný! 🙂

Zveřejnil(a) Bezpečné zastávky dne Sobota 6. dubna 2019
Zdroj: Facebook/Bezpečné zastávky

Ptáci totiž nedokážou odlišit, co je skutečnost a co je pouze sklo. Mají proto tendenci překážku proletět. Vpálí do skleněných ploch v obrovské rychlosti (okolo 30 km/hod). Následky jsou fatální. Podle Zuzany je řešení jednoduché, nepoužívat sklo jako stavební materiál.

Anebo….

Jenže sklo je dnes jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů. A tak je potřeba ho alespoň pro bezpečnost ptactva odlišit. Občas vídáme na skle nalepenou nálepku ptáka. Jenže to podle Zuzany nestačí. Sklo musí být polepeno hustě, maximálně v 15 centimetrových rozestupech. Ptáci musí rozpoznat, že překážku nedokážou přeletět.

V projektu jsou i dvě základní školy a několik dalších dobrovolníků. Cílem je i vzdělávání a rozšíření povědomí o problému. Podle Zuzany je totiž velmi důležité, aby si problém uvědomili projektanti i studenti architektury, kteří takové projekty navrhují. Právě jejich skleněné plochy stojí životy vzácných ptáků, kteří mají v ekosystému nenahraditelné funkce. Zuzana se “svými lidmi“ zatím polepili všechny skleněné plochy MHD. Dohromady jich je jen v Trnavě neuvěřitelných 41.

Zuzana doufá, že svým přístupem inspiruje mnoho dalších lidí, kteří se chystají k něčemu podobnému i v jejich městech. Proto je tak důležité tento problém dostat mezi lidi.

Podle Zuzany by nejvíc pomohlo, kdyby i lidé ve městech byli k přírodě všímavější. A pokud uvidí známky po nárazu na skle, nebo uhynulého ptáka, měli by písemně upozornit majitele. Povinnost zabezpečit prosklené plochy, které způsobují úhyn vzácných druhů, vyplývá i ze Zákona o ochraně přírody a krajiny.

Nebezpečné prístrešky

Aj jednoduchý krok zachráni množstvo životov. Mesto Trnava@NebezpecneZastavkyZákladná škola s materskou školou na Vančurovej ulici v Trnave

Zveřejnil(a) Mestská televízia Trnava dne Čtvrtek 18. října 2018
Zdroj: Facebook/Bezpečné zastávky

Úvodní foto: Facebook/ Bezpečné zastávky

Předchozí článekSportovní fanoušci si letos budou chrochtat! Čeká nás nabitý rok, jaký svět neviděl.
Další článekOsmdesátiletá stařenka přemohla lupiče. Flákla s ním o stůl.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno