Léčba úzkostných stavů nabízí podle studie nové varianty. Mimo tradičních léčiv může s úzkostí pomoci i meditace, konkrétně redukce stresu technikou mindfulness. Podle autorů výzkumu jsou dlouhodobá meditační cvičení stejně efektivní jako například každodenní užívání antidepresiv, píše server NBC News.
Vůbec první studie, která přímo srovnávala léky na úzkost s meditačními technikami, zjistila, že obě metody fungují při snižování příznaků úzkostných stavů stejně dobře. „U obou způsobů léčby jsme měli lidi, kteří nám říkali, že jim vybraná technika opravdu zabírá,“ říká autorka studie Elizabeth Hoge, ředitelka programu pro výzkum úzkostných poruch z Georgetown University Medical Center ve Washingtonu.
Antistresová cvičení mají navíc řadu výhod, a to hlavně proto, že oproti pilulkám nemají téměř žádné vedlejší účinky. Jsou však časově náročná a pacienti je musí praktikovat poctivě, pravidelně a dlouhodobě.
Experiment probíhal dva měsíce a podílelo se na něm 276 pacientů, jimž byla diagnostikována generalizovaná úzkostná porucha. Půlku z nich vědci léčili klasickými antidepresivy, druhá polovina participantů začala praktikovat léčbu redukce stresu technikou mindfulness.
Účastníci náročného meditačního programu museli dvakrát týdně po dobu osmi týdnů navštěvovat dvouapůlhodinové skupinové lekce a jeden celý den se museli účastnit meditačního soustředění. Kromě toho po celou dobu výzkumu každý den 45 minut meditovali.
Obě skupiny zaznamenaly mírné zlepšení, podle autorů na konci výzkumu došlo ke 20% snížení příznaků úzkostí u všech pacientů, a to bez ohledu na jejich léčbu. Nežádoucí účinky se častěji vyskytovaly u těch, kteří byli léčeni antidepresivy. Skoro 80 % z nich uvedlo například problémy se spánkem, nevolnost, bolesti hlavy, snížení libida a zvýšenou úzkost. Ve skupině pacientů cvičících mindfulness výzkumníci zjistili pouze jeden nežádoucí účinek, kterým byla zvýšená úzkost, a to přibližně u 15 % účastníků.
Podle americké asociace Anxiety & Depression Association of America trpí generalizovanou úzkostnou poruchou přibližně 6,8 milionu dospělých v USA. Méně než polovina se ale s těmito problémy léčí.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: Wave News.