Brněnští vědci válí! V současně době mají novou metodu, která v budoucnu pomůže lékařům lépe odhalit rakovinu kůže. Jde o speciální přístroj, který využívá laserovou spektroskopii.

Foto: Michal Jarmoluk

Rakovinu kůže jsou lékaři zatím schopni odhalit pouze opticky, na základě svých zkušeností. Ale to se může brzy změnit. Moderní technika je totiž schopna ze vzorku kůže určit, zda neobsahuje zvýšené množství kovů. A právě to je pro nádorové onemocnění typické.

„Zaměřili jsme se na to, že jedním ze základních projevů tohoto onemocnění je, že se v poškozené tkáni hromadí kovy, například zinek, železo nebo draslík. Pokud tedy drobný vzorek z kůže vložíme pod speciálně upravený spektroskop a zaměříme na něj laserový svazek, je schopen kovy v kůži odhalit,“ uvedl k nové metodě Pavel Pořízka z brněnského výzkumného institutu Ceitec Vysokého učení technického (VUT) pro Právo.

A nemuselo by to trvat dlouho, projekt je totiž už ve stadiu testů. Vědci vyvíjejí speciální spektroskop pro výzkum těchto vzorků a čeká je klinický výzkum, který vždy předchází uvedení nového postupu do praxe. V nadcházejících měsících budou zkoumat vzorky lidské kůže z Fakultní nemocnice z Hradce Králové. Díky tomu metodu zdokonalí. Čili, metoda funguje a pracuje se na jejím uvedení do praxe. Pořízka zdůraznil, že nový postup by měl doplnit ty postupy, které již patologové při diagnóze rakoviny používají.

Rakovina kůže je mnohem nebezpečnějším onemocněním, než se zdá. Ročně je nově zjištěna u zhruba 1500 pacientů v ČR, přičemž 450 z nich jí podlehne. Nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři. Rozeznat některé druhy onkologického onemocnění kůže je přitom velmi složité.

„Zatím jsme ve stadiu, kdy víme, že v určitém vzorku lidské kůže je zvýšené množství daných kovů, a my dovodíme, že jde o rakovinu. Ve spolupráci s informatiky bychom ale chtěli jít ještě dále. Diagnózu rakoviny kůže by v budoucnu mohla kompletně zvládnout technika. Půjde o podpůrnou, tedy doplňkovou informaci pro ošetřujícího lékaře. Jinými slovy, technika nenahradí jeho zkušené oko,“ dodal Pořízka.

Úvodní foto: Thinkstock

Zdroj: Vladimír Klepáč, Právo

Předchozí článekŽena vzbudila v obchodě obrovské pozdvižení. Tvrdila, že vyhrála sportku a všem platila nákup.Pak praskla pravda.
Další článekLedecká při prvním startu na snowboardu v sezóně. Je to z toho stříbrná placka.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno