Geoffrey Holt byl v americkém městečku Hinsdale známý skromným životním stylem. Žil v mobilním domku s minimálním vybavením, nejezdil autem a málokdy opouštěl komunitu na jihozápadě státu New Hampshire. Po jeho smrti však vyšlo najevo, že byl milionářem a své jmění se rozhodl darovat svým spoluobčanům.

Holt umřel letos v červnu ve věku 82 let. Neměl žádné děti a jeho poslední partnerka už byla několik let po smrti. Do závěti dal jednoduchý pokyn: 3,8 milionu dolarů (85 milionů korun) pro městečko Hinsdale na investice do školství, zdravotní péče, kultury a rekreace.

„Myslím, že nikdo neměl ani ponětí o tom, že byl takhle úspěšný,“ řekl člen obecního zastupitelstva Steve Diorio, který občas na Holta mával ze svého auta.

Zesnulého místní nejčastěji vídali, jak si čte noviny na hlavní ulici, chodí do místní samoobsluhy nebo jezdí na sekačce na trávu v areálu s mobilními domy, kde působil jako správce. Nosil ošuntělé šaty, doma neměl ani televizi nebo počítač. I když dříve učil středoškoláky řídit, auto před časem vyměnil za kolo.

Holt will be remembered as a millionaire who gave his fortune to the community
Foto: AP

Jedním z mála lidí, kdo o jeho majetkových poměrech měli alespoň tušení, je jeho nejlepší kamarád Edwin Smith, který nyní spravuje pozůstalost po Holtovi.

Věděl, že jeho přítel měl různé sběratelské zájmy, že měl kdysi vysokou pozici v podniku na zpracovávání obilí a že své peníze investoval. Zesnulý se mu prý jednou svěřil, že se mu s investicemi dařilo lépe, než si kdy dokázal představit, a že neví, co se zisky dělat.

Dost mě ohromilo, když jsem zjistil, že to všechno dostane město,“ uvedl Smith.

Odkázané prostředky by v komunitě se 4200 obyvateli mohly mít značný dopad, napsala agentura AP.

Na co budou použity, zatím není jasné, obyvatelé dosud přišli s návrhy například na renovaci radnice či nákup nového přístroje na počítání hlasovacích lístků na počest muže, který poctivě chodil k volbám.

Místní politička Kathryn Lynchová uvedla, že městečko bude „peníze používat velmi hospodárně, jako to dělal pan Holt“.

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekHasiči pomůžou psům z útulků, fotili se s nimi na kalendář
Další článekVědci obnoví na jihu Moravy 506 hektarů chráněných mokřadů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno